ARCHITEKTURA

Skromny, ale piękny! Ogród pani Heleny wygrał w konkursie „Gdynia w kwiatach”

Często piszemy o wielkich parkach i miejskich ogrodach. Ale zieleń w mieście to nie tylko duże zieleńce. Tym razem zwracamy uwagę na przydomowe ogródki, nagrodzone w konkursie „Gdynia w kwiatach”.

To była już 26. edycja konkursu miejskiego „Gdynia w kwiatach”. Od ponad ćwierć wieku rywalizują w nim pasjonaci ogrodnictwa, którzy swoimi kwietnymi arażacjami upiększają miasto i dają przykład innym. W tym roku jury przyznało cztery nagrody główne i dwanaście wyróżnień. Swoich lokalnych faworytów wskazały też rady dzielnic.

Motywem przewodnim w konkursie „Gdynia w kwiatach” było wykorzystanie roślin wieloletnich. Byliny lepiej znoszą zmiany klimatyczne i wahania pogody. Umiejętnie dobrane przetrwają nawet suche dni. Rok temu tematem przewodnim był ogród sielski. Zobaczcie, jak gdynianie poradzili sobie w tegorocznej odsłonie wydarzenia.

Uczestnicy konkursu rywalizowali w czterech kategoriach. Komisja zdecydowała o wybraniu najlepszych prac w każdej grupie i wyłoniła zwycięzców nagród głównych. Podstawowym kryterium oceny komisji była estetyka aranżacji i próba nawiązania do ogrodu bylinowego z wykorzystaniem traw ozdobnych. Punktowane były pomysłowość i zaangażowanie.

Kategoria: zewnętrzne części budynków jednorodzinnych – zwyciężyła Helena Marcinkowska, mieszkanka dzielnicy Orłowo. W ogrodzie pani Heleny przeważają malwy i hortensje. Wyróżnienie otrzymała Elżbieta Węgorek z dzielnicy Grabówek, Helena oraz Jerzy Augustyn z dzielnicy Chwarzno i Janina Dadacz z dzielnicy Chwarzno.

Ogród Heleny Marcinkowskiej, w którym przeważają malwy i hortensje
Aranżacja Elżbiety Węgorek, w której przeważają aksamitki, żurawki, lawenda i rozchodniki, rośliny miododajne, tulipany i warzywa w podwyższonych grządkach
Aranżacja autorstwa Heleny i Jerzego Augustynów, w której przeważają niezapominajki i narcyzy

Kategoria: zewnętrzne przyziemne części budynków wielorodzinnych. Główną nagrodę w tej kategorii zdobyła Zofia Klęka, mieszkanka dzielnicy Redłowo. Ogród pani Zofii charakteryzuje sielski klimat, przeważają w nim malwy i floksy. Wyróżnienie otrzymała Gertruda Daniluk z dzielnicy Grabówek, Anna Mudlaff z dzielnicy Witomino-Leśniczówka oraz Katarzyna Osiecka i Krystyna Bilkiewicz z dzielnicy Chwarzno.

Aranżacja autorstwa Zofii Klęki w sielskim klimacie, w której przeważają malwy i floksy
Aranżacja autorstwa Gertrudy Daniluk, w której przeważają hortensje, ostróżki i łubin
Aranżacja autorstwa Anny Mudlaff, w której przeważają funkie, hortensje, malwy i żurawki
Aranżacja autorstwa Katarzyny Osieckiej i Krystyny Bilkiewicz, w której przeważają róże, rudbekie i aksamitki

Kategoria: nadziemne części budynków wielorodzinnych. W tej kategorii główną nagrodę otrzymał ogród pani Ewy Zaidan-Al.  Jibouri z dizelnicy Karwiny. Wyróżnienie powędrowało do Michała Białka z dzielnicy Śródmieście, Janiny Gilarskiej z dzielnicy Babie Doły, Stanisława Macieja Antczaka z dzielnicy Działki Leśne.

Aranżacja autorstwa Ewy Zaidan-Al Jibouri, w której przeważają zielone pnącza oraz pelargonie
Aranżacja autorstwa Michała Białka, w której przeważa winobluszcz i surfinie
Aranżacja autorstwa Janiny Gilarskiej stworzona z różnobarwnych petunii
Aranżacja balkonu autorstwa Stanisława Antczaka o stonowanej kolorystyce z przewagą traw i białych kwiatów

Kategoria: Zewnętrzne części budynków użytku publicznego. Zwycięzcą tej kategorii jest ogród, który powstał przy Środowiskowym Domu Samopomocy Maczka 1 (dzielnica Wzgórze św. Maksymiliana). Wyróżnienie otrzymał ogród przed żłobkiem “Niezapominajka” w dzielnicy Śródmieście (o żłobku pisaliśmy w TYM artykule), ogród Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz ogród przy Centrum Samopomocy.

Mamy nadzieję, że te przykłady zachęcą was do zakładania swoich ogródków. Mając balkon, wystarczy tylko kilka donic z ziemią, aby stworzyć wielobarwną kompozycję.

Czytaj też: Zieleń | Wydarzenia  | Ekologia | Park  | Gdynia

Aranżacja ogrodu przy Środowiskowym Domu Samopomocy Maczka 1, w której przeważają doniczki z begoniami i pelargoniami oraz różowy rower pełniący rolę kwietnika
Ogród przy Żłobku „Niezapominajka”, w którym przeważają róże, iglaki, bajkowe figurki
Ogród przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej, w którym przeważają drzewa owocowe, niezapominajki i piwonie
Ogród Centrum Samopomocy stworzony z palet pomalowanych na biało, w których umieszczone są doniczki z kwiatami i ziołami

fot. WOM, źródło: UM Gdynia

View Comments

  • Dziękuję za udostępnienie galerii konkursowej :)
    Niestety w Gdyni pielęgnacja roślinności ozdobnej wymiera razem ze starszymi mieszkańcami. Z roku na rok coraz mniej jest pięknych miejsc. Mam nadzieję za rok coś zrobić w nowym miejscu!

Recent Posts

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej