SPA dla drzew w Gdańsku – to akcja zorganizowana przez samych mieszkańców, która zostanie wykonana za sprawą Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zadba o warunki wzrostu i dobrostan blisko 130 drzew rosnących przy ulicach Łąkowej i Wróblej. Zabiegi obejmują m.in. uformowanie mis sadzeniowych, szczepionki mikoryzowe oraz cięcia pielęgnacyjne wraz z usunięciem odrostów korzeniowych. Kuracja nie tylko wzmocni drzewa, ale także poprawi aktywność biologiczną gleby, w której rosną
Zabiegi obejmujące 117 starszych oraz 9 młodych jarzębów rosnących w Śródmieściu to kontynuacja jednego z zeszłorocznych projektów Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu środków na pielęgnację starodrzewu oraz na nowe nasadzenia w dzielnicy.
Dzięki temu w ubiegłym roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni posadził 9 jarzębów mącznych, które tego lata wraz ze 117 dwudziestoletnimi jarzębami szwedzkimi poddane zostaną zabiegom pielęgnacyjnym.
Spa dla drzew w Gdańsku – krok po kroku
Na początek uformowane zostają misy sadzeniowe wokół starszych drzew. Dzięki temu absorpcja i retencja wody będą efektywniejsze. Kolejnym krokiem na drodze do poprawy warunków śródmiejskich jarzębów jest mikoryzacja. Zabieg polega na doglebowej aplikacji żywej grzybni jak najbliżej systemów korzeniowych drzew. W skład mikoryzowej szczepionki wchodzą m.in.: bakterie asocjacyjne wspomagające odporność drzew, pożyteczne grzyby zwalczające szkodniki a także bakterie azotowe, które dostarczą drzewom potrzebnego do właściwego rozwoju pierwiastka. Grzybnia zwiększy powierzchnię chłonną korzeni, ułatwi zdobywanie cennych substancji pokarmowych a także pomoże łagodzić skutki suszy.
Następnym krokiem będzie dokładny oprysk wszystkich drzew kwasami humusowymi. Poprawi się dzięki temu żyzność gleby – oprysk wzbogaci ją o cenne mikroelementy oraz substancje odżywcze. Następnie przystąpimy do ściółkowania powierzchni wokół starszych drzew. Ręcznie odchwaszczone misy sadzeniowe (w sumie ponad 180 m²) wypełnimy ok. 5-7 centymetrową warstwą mulczu. Ściółka użyźni i spulchni glebę, dzięki czemu w obrębie największej aktywności korzeni poprawi się cyrkulacja powietrza a woda i składniki odżywcze będą łatwiej dostępne.
Starsze drzewa wymagają również cięć pielęgnacyjnych. Zabieg jest konieczny dla prawidłowego rozwoju zdrowych koron o pokroju charakterystycznym dla tego gatunku. Wykonamy zarówno cięcia formujące, jak i cięcia sanitarne, czyli usuwanie pędów, suchych gałęzi oraz odrostów pniowych i korzeniowych. Przez całe lato starodrzew będzie też nawadniany – do 30 września jarzęby szwedzkie zostaną podlane dziesięciokrotnie.
Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie rozłożone w czasie ze względu na ich charakter. Zaczynamy od odchwaszczania, formowania mis, mikoryzacji i oprysków. Podlewanie oraz cięcia koron będziemy wykonywać sukcesywnie do końca września. Kompleksowa kuracja nie tylko zadba o zdrowie drzew, ale też poprawi aktywność biologiczną gleby, w której rosną, co pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój jarzębów.
źródło: UM Gdańsk (https://www.gdansk.pl/) / tekst: Konrad Marciński / zdjęcia: GZDiZ (https://gzdiz.gda.pl)
Czytaj też: Gdańsk | Ciekawostki | Las | Ekologia | whiteMAD na Instagramie