Spichlerz w Grudziądzu znów tętni życiem! Powstało tam Centrum Aktywizacji Społecznej

Pierwotnie spichlerze grudziądzkie pełniły głównie funkcje obronne miasta, później okresowo znajdowały się tam m.in. magazyny, kościoły, sklepy. Średniowieczny Spichlerz 57 pełnił jeszcze niedawno funkcję mieszkalną, później niszczał jako pustostan. Teraz to nowoczesne Centrum Aktywizacji Społecznej – miejsce, które ma na celu podniesienie aktywności społecznej mieszkańców, integrację różnych środowisk społecznych oraz bezpośrednie włączenie mieszkańców w proces zmian społecznych. Projekt na nowy spichlerz w Grudziądzu opracowało poznańskie biuro DEMIURG.

Projekt przebudowy Spichlerza 57 powstał dwa lata temu, a w tym roku zakończona została jego realizacja. Głównym zadaniem, ale i wyzwaniem w czasie projektowania nowej przestrzeni w zabytkowym spichlerzu było dostosowywanie obiektu do obowiązujących przepisów i norm oraz wymagań konserwatorskich. Inwestor chciał stworzyć tu nowoczesne Centrum Aktywizacji Społecznej, które będzie miejscem spotkań lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych oraz aktywistów.

Spichlerz w Grudziądzu


Obiekt miał być zaprojektowany w duchu dostępnego designu, dlatego został m.in. przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo projektantom z DEMIURGA bardzo zależało na pozostawieniu jak największej ilości elementów zabytkowych. Głównym wyzwaniem dla projektantów konstrukcji okazała się lokalizacja budynku. Spichlerz 57 usytuowany jest na stromej skarpie, wpisany pomiędzy istniejącymi budynkami, zlokalizowany na rzucie nieregularnego czworokąta. W celu dostosowania budynku dla wszystkich osób, niezależnie od poziomu sprawności, na zewnątrz budynku powstała przeszklona winda. Stworzono też taras, gdzie powstanie kawiarnia z pięknym widokiem na Wisłę i schody „wijące” się w stromej skarpie.

„Przebudowy zabytkowych budynków dają mi o wiele więcej satysfakcji niż w przypadku nowoprojektowanych obiektów. Mimo że to spore wyzwanie, efekt końcowy jest bardziej spektakularny. Pamiętam stan spichlerza jaki zastaliśmy – zdewastowany, nadgryziony zębem czasu budynek w przepięknej lokalizacji. Teraz możemy cieszyć nim oko i podziwiać go w nowej, zupełnie innej odsłonie.” – Marta Jaracz-Plucińska, Konstruktorka w DEMIURGU

Nazwa: Spichlerz w Grudziądzu
Inwestor: Urząd Miejski w Grudziądzu
Projekt pełnobranżowy: DEMIURG
Generalny wykonawca: 3JM Michał Bryłka
Zdjęcia: Maciej Lulko

Źródło: DEMIURG

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Architektura w Polsce