Stajnia Jednorożców w Łodzi zyska zieleń. Jak będzie wyglądać? Zdecydują mieszkańcy

Miasto Łódź pyta mieszkańców o to, jak ma się zmienić tak zwana Stajnia Jednorożców. Wiadomo, że miejsce zostanie zazielenione, ale nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób.

Stajnia Jednorożców to popularne wśród łodzian określenie przystanku tramwajowego, który zlokalizowany jest wzdłuż al. marsz. Józefa Piłsudskiego, na wysokości pomiędzy ulicą Piotrkowską i al. Tadeusza Kościuszki. Charakterystyczna konstrukcja zbudowana została w 2015 roku i wyróżnia ją kolorowe zadaszenie. Wiatę zaprojektował Jan Gałecki.

Początkowo projekt zakładał, że zadaszenie wykonane zostanie z barwnego szkła. Finalnie jednak ze względów bezpieczeństwa szkło zamieniono na specjalne tworzywo, na którym wydrukowano kolorowy ornament.

Teraz komunikacyjny punkt ma zmienić swój wygląd. Miasto Łódź umożliwiło mieszkańcom zabranie głosu w sprawie zazielenienia wiaty poprzez platformę vox.uml.lodz.pl. Celem zmian jest zwiększenie powierzchni zieleni w mieście. Wcześniej w tej sprawie urzędnicy przeprowadzili warsztaty tematyczne z ekspertami i zorganizowano spacer w terenie, w którym uczestniczyli mieszkańcy.

Jedna z koncepcji zazielenienia wiaty zakłada stworzenie rabat bylinowych, ogrodów deszczowych gromadzących wodę z chodników, pnączy wspinających się po filarach Przystanku Centrum i zazielenienie torowisk. Znajdujący się w pobliżu pomnik Jednorożca miałby zyskać kwietne otoczenie. Pomysł zakłada też posadzenie nowych drzew, które będą dawały cień w upalne dni.


Pragniemy zapytać Was, czy zaproponowane w ramach warsztatów rozwiązania zyskają szerszą akceptację, czy też wg Łodzian nie powinny być realizowane. Każdy głos ma znaczenie, dlatego liczymy na opinie zarówno od pieszych, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej, jak i kierowców. Tym samym zapraszamy wszystkich do podzielenie się swoim spojrzeniem! – czytamy w komunikacie na stronie vox.uml.lodz.pl.

Jak ostatecznie będzie wyglądać Stajnia Jednorożców i jej otoczenie? Tego dowiemy się niebawem, bo głosowanie trwa tylko do 6 lipca.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Miasto | Ciekawostki | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie

fot. łódź.pl