Marka STARIUM.CX™ zaprezentowała nową, kapsułową kolekcję zatytułowaną – [MULTIDISCXPLINARY*] 

To pierwsze tego typu połączenie streetwearowej mody ze sztuką młodych, uznanych na całym świecie polskich artystów, wywodzących się z nurtu graffuturism/urban art. Cenione nazwiska takie jak: Łukasz Habiera znany jako Nawer, Łukasz Berger czyli Cekas, a także rzeźbiarz Bartosz Janczak stworzyli dla marki Starium unikalne obiekty oraz artworki, które zostały zaprezentowane w wyjątkowej przestrzeni STAR[✶]OOM oraz na ubraniach kolekcji.

Pierwszym z obiektów, który powstał w ramach tej wyjątkowej współpracy jest szafka na gramofon oraz kolekcję vinyli.  Za design oraz projekt odpowiedzialne było studio architektoniczne r-m studio reprezentowane przez Marzenę Radkiewicz – Metko oraz Przema Metko.


Minimalistyczna szafka została wykonana z najwyższej jakości sklejki brzozowej z przesuwnymi frontami, na których swoją pracę stworzył Nawer. Artwork Nawera ma swoje odzwierciedlenie także na czarnym t-shircie.

Drugim unikalnym artwork’iem w kolekcji STARIUM.CX™ i elementem STAR[✶]OOM’u jest obraz Cekasa (wym. 100×100), będący graficzną redefinicją logotypu STARIUM.CX™. Obraz powstał na płótnie lnianym, a grafika przy użyciu wysokiej jakości farby akrylowej w sprayu.

Ostatnim niezwykle imponującym meblem/”obiektem muzealnym” jest dekonstruktywistyczna 3-metrowa ławka z leżanką, która została zaprojektowana przez cenionego rzeźbiarza Bartka Janczaka. Janczak wykonał także grafikę rzeźby [Pi*], która została naniesiona z tyłu grafitowego t-shirtu STARIUM.CX™.
Dodatkowo marka razem z artystami przygotowała serię mini printów, dostępnych już w sklepie online.

Kapsuła [MULTIDISCXPLINARY*] to kolejna porcja dobrego, jakościowego streetwearu.  To już 7 kolekcja marki, w której znalazły się wysokiej jakości t-shirty wykonane z czesanej bawełny premium oraz ręcznie szyte spodenki camo z ciekawymi, asymetrycznymi kieszeniami. Kolejnym elementem  kolekcji jest bluza z kapturem, wykonana z najwyższej jakości, grubej czesanej bawełny, z typografią zaprojektowaną przez Piotra Chuchlę.

Nowe projekty STARIUM.CX™ to hołd oddany polskiej, młodej sztuce, a także multidyscyplinarności. Kolekcja została utrzymana w futurystycznym oraz minimalistycznym klimacie, do którego marka zdążyła już przyzwyczaić swoich odbiorców. Cała kolekcji została zaprojektowana oraz uszyta w Polsce.

Istotną rolę w kolekcji odegrały materiały – najwyższej jakości czesana bawełna premium użyta w t-shirtach czy gruba bawełna heavy fleece premium o gramaturze 500 g użyta w bluzie z kapturem.

BIO STARIUM.CX

Brand STARIUM.CX™ w pierwotnych założeniach miał być „platformą” skupiającą się na projektowaniu minimalistycznej i futurystycznej odzieży oraz popularyzacji szeroko pojętej muzyki future beats – nowych brzmień takich jak rap, trap, grime, bass i muzyka elektroniczna. Od momentu założenia, koncept STARIUM.CX™ ewoluował – od projektu dj’skiego, idąc w kierunku mody i projektowania. Początkowo były to limitowane serie bluz i t-shirtów. Obecnie marka w swoich kolekcjach oferuje całe looki oraz akcesoria.

Autorem zdjęć kampanii i lookbooka jest Maria Hodis (@mary_hodis).

O autorach kolekcji:

Łukasz Habiera NAWER

Łukasz Habiera, występujący pod pseudonimem NAWER – zajmuje się street artem od połowy lat 90. Ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki w Krakowie, a od 2003 roku skupił się na malarstwie. Ostatnio NAWER współpracował z Design Collective, Temporary Space, przy serii projektów audiowizualnych, które łączą jego dzieła z najnowszymi technikami wideo i mappingu 3D. W 2015 roku Takashi Murakami zaprosił go na indywidualną wystawę do swojej galerii w Tokio. Prace NAWERA była prezentowana na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w galeriach na całym świecie: w Los Angeles, Paryżu, San Francisco, Marrakeszu, Londynie, Tokio, Turynie, Berlinie, a także w Internecie i w różnych publikacjach drukowanych

Łukasz Berger Cekas 

Multidyscyplinarny  artysta, absolwent wydziału rzeźby i malarstwa ASP Wrocław. W 2011 zrealizował dyplom w pracowni Janusza Kucharskiego. Od końca lat 90’tych czynnie współtworzy polskie środowisko sztuki w przestrzeni publicznej. Uczestnik licznych wystaw i festiwali.
Na co dzień zajmuje się projektowaniem sztuki w architekturze, malarstwem studyjnym i rzeźbą. Tworzy wielkoformatowe murale oraz instalacje ścienne. Jego awangardowa instalacja ,,Cisza” znalazła się w podręczniku do wiedzy o kulturze dla liceum i technikum. W 2020 roku, został laureatem nagrody 30 kreatywnych Wrocławia

Bartosz Janczak

Jest rzeźbiarzem, kuratorem i projektantem graficznym. Jego konstrukcje inspirowane są wojskowymi strukturami obronnymi, brutalistyczną architekturą i monumentami bloku wschodniego. Są one agresorami, które rozdzierają powietrze swoimi krawędziami. Innym razem łączą się one w czułym impasie. Wizualnie jego sztuka jest bardzo surowa. Ciężkie, blokowe kształty przeplatane lekkimi i miękkimi kompozycjami oddziałują na siebie w zaskakujący sposób. Zawsze białe, dają one nawiązanie do
antyku w prawie duchowym doświadczeniu. Jego abstrakcyjne, minimalne obiekty tworzą świetny kontrast, gdy znajdują się w naturalnym bądź miejskim otoczeniu. Jego rzeźby, od mniejszych form po te wielkoformatowe, można znaleźć w Hiszpanii, Polsce, Estonii, Łotwie, Chinach i Tajwanie. Oprócz tego Bartosz jest także współzałożycielem Fundacji Sonder, organizacji wspierającej i promującej działalność artystów zajmujących się abstrakcyjną sztuką współczesną. Obecnie artysta mieszka w Barcelonie. Po dziesięciu latach pracy w zakresie projektowania graficznego, pracy dla dwóch największych agencji reklamowych na świecie i wielu najbardziej renomowanych firm, postanowił w pełni sprofesjonalizować swoją działalność artystyczną w zakresie rzeźby.

r-m studio – Marzena Radkiewicz-Metko & Przemo Metko

r-m studio powstało z inicjatywy architektów – Marzeny Radkiewicz-Metko i Przemysława Metko w 2018 roku w Lublinie. Studio zajmuje się projektowaniem architektury i wnętrz. Wartości i estetyka pracowni wywodzą się z zamiłowania do minimalizmu. Projekty cechują się prostotą, która wynika z przemyślanych rozwiązań, spójności i równowagi. Dodatkowym obszarem działań jest r-m ceramika – ręcznie formowana ceramika, tworzona w mikro seriach i pojedynczych egzemplarzach oraz projektowanie mebli m.in. dla ototo.furniture – marki, której Przemo jest współzałożycielem. Przemo przed r-m studio współtworzył (2012-2020) biuro architektoniczne 081 Architekci, gdzie był współautorem wielu projektów wnętrz prywatnych i komercyjnych, domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej.

Zobacz również: Moda | Projektant | Nowa kolekcja | Meble | Polscy projektanci