Dom Kultury Kolejarza w Lublinie zostanie przebudowany. Wkrótce działać będzie jako Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Z obiektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy bo w nowym miejscu znajdzie się Teatr im. H. Ch. Andersena, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przestrzenie DDK „Bronowice”. Teraz miasto pyta mieszkańców, jak powinien wyglądać budynek i publikuje kilka wersji kolorystycznych obiektu.
Projekt przebudowy budynku Domu Kultury Kolejarza w Lublinie na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wraz z zagospodarowaniem terenu jest kompromisem między potrzebami przyszłych użytkowników a możliwościami lokalizacyjnymi dla tej placówki. Dzięki połączeniu kilku instytucji kultury oraz nowoczesnej architektury i wysokiej funkcjonalności, miejsce to po przebudowie z pewnością stanie się ważnym punktem w przestrzeni miejskiej Lublina i regionu, wzbogacając ofertę kulturalną – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Obecnie istniejący budynek Domu Kultury Kolejarza zostanie przebudowany i rozbudowany na potrzeby Teatru im. H. Ch. Andersena z dwoma salami na łącznie 400 osób, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz przestrzeni Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.
O tym, jak powinna wyglądać metamorfoza budynku przy ul. Kunickiego rozmawialiśmy z instytucjami, które będą mieć tutaj swoje siedziby. Chcemy wykorzystać jak najlepiej możliwości i potencjał miejsca, ale musimy też uwzględnić ograniczenia związane z lokalizacją przy ruchliwej ulicy i wśród gęstej zabudowy. Obiekt powinien być nie tylko funkcjonalny, nowoczesny i ekologiczny, ale też dobrze skomunikowany i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, by architektura obiektu łącząca trzy instytucje umożliwiła wspólne ich działanie z pełną niezależnością – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji
i Rozwoju.
Na temat wyglądu powstającego obiektu mieszkanki i mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w trwających od 4 do 18 października konsultacjach społecznych. Prezentację przyszłego Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży oraz wizualizacje elewacji budynku można obejrzeć na wystawie w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 (hol, parter) do 11 października oraz w Filii nr 7 MBP przy ul. Kunickiego 35 przez cały czas trwania konsultacji.
Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży będzie przestrzenią spotkań z kulturą dla mieszkanek i mieszkańców Dziesiątej oraz sąsiednich dzielnic. Bardzo nam zależy, by miejsce to również wizualnie odpowiadało wszystkim mieszkańcom, dlatego zachęcam do zapoznania się z naszymi propozycjami oraz do zgłaszania uwag, które pomogą w wypracowaniu ostatecznej wersji wizualnej projektu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Budynek będzie miał 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne, z najniższą o charakterze technicznym. Wejście główne teatru zlokalizowano w elewacji frontowej – wschodniej, skierowanej na ul. Kunickiego. Biblioteka oraz przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej znajdą się w południowej części budynku, z osobnym wejściem zwróconym na niewielki plac. Główne wejście budynku poprowadzi do kilkukondygnacyjnego foyer teatru, połączonego szklanym łącznikiem z biblioteką. Stamtąd będzie można przejść do sali głównej na 300 osób, sali kameralnej na 100 osób, a także do galerii oraz sali edukacji teatralnej. Szklany łącznik stanowić będzie również strefę bufetową. Boczne przestrzenie budynku zarezerwowano dla administracji i pracowników, aktorów i techników scenicznych. Tylną część przeznaczono dla pracowni plastycznych oraz magazynów. Ponieważ teatr umożliwi wykonywanie dekoracji na miejscu, w strefie pracowni zaplanowano modelarnię, farbiarnię, pralnię, pracownię krawiecką, mechanizatornię, malarnię oraz stolarnię.
Tak budynek wygląda przed przebudową:
Dla biblioteki zaprojektowano 3 kondygnacje, na których znajdą się wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, oferta prasy, ilustratornia oraz przestrzeń do zajęć edukacyjnych. Nad biblioteką, na ostatnim piętrze, utworzona zostanie pracownia kreatywna, czyli przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej, umożliwiająca prowadzenie zajęć dla osób w różnym wieku.
Projektowane zagospodarowanie terenu ma służyć celom rekreacyjnym i komunikacyjnym. Zaprojektowana zostanie droga dojazdowa do parkingu podziemnego oraz mniejszego parkingu naziemnego, plac manewrowy, a także miejsca postojowe dla autokarów. W odrębnej strefie znajdzie się przestrzeń o charakterze wewnętrznego skweru zielonego oraz z miejscami do wypoczynku. Plac przed głównym wejściem do biblioteki również zostanie w dużej mierze zazieleniony. Nad garażem podziemnym znajdzie się zielony dach. Takie rozwiązanie trafi też na zadaszenie szklanego łącznika instytucji i zapewni wszystkim dostęp do wewnętrznego zielonego dziedzińca. Woda z dachu będzie retencjonowana.
Konsultacje społeczne projektu potrwają do 18 października. Mieszkańcy mogą zgłosić ogólne uwagi oraz wybrać spośród 11 opcji kolorystyki elewacji i cokołu oraz wprowadzenia zdobienia cofniętej ściany frontowej budynku w postaci muralu lub płaskorzeźby:
1 – biały + kolor,
2 – biały + kolor + płaskorzeźba na ścianie bocznej,
3 – biały + kolor + mural na ścianie bocznej,
4 – jasna kolorystyka,
5 – beż + czerń na cokole,
6 – czerń + kolorystyka nr 1,
7 – czerń + kolorystyka nr 2,
8 – imitacja stali Corten całość,
9 – imitacja stali Corten + płaskorzeźba na ścianie bocznej,
10 – imitacja stali Corten + mural na ścianie bocznej,
11 – imitacja stali Corten + czarny cokół.
Wersja elektroniczna projektu dostępna jest na stronie internetowej Miasta. Uwagi można zgłaszać za pomocą formularza znajdującego się w BIP na adres: Wydział Inwestycji i Remontów, ul. Podwale 3a, 20-117 Lublin lub pocztą elektroniczną: konsultacje@lublin.eu.
Projekt „Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie” planowany jest do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pełną dokumentację opracowuje firma Sound & Space Sp. z o.o. z Poznania.
źródło: UM Lublin
Czytaj też: Lublin | Kultura | Metamorfoza | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie