Stary Rynek w Łodzi został przebudowany

O planowanym remoncie pisaliśmy już w 2021 r. Stary Rynek w Łodzi został już przebudowany i czeka na oficjalne otwarcie. Pierwotnie miejsce miało zostać przebudowane do 2023 r., jednak prace zakończyły się dopiero teraz. Co się zmieniło?

Początkowo miasto chciało zrealizować projekt, który dość szczelnie pokryłby powierzchnię placu płytami. Jednak po licznych publikacjach w mediach, w których krytykowano zjawisko tak zwanej “betonozy” urzędnicy zdecydowali się zmienić projekt i wprowadzili więcej zieleni. W dolnej części galerii zdjęć publikujemy wizualizację PIERWSZEJ koncepcji oraz DRUGIEJ, która wprowadziła już więcej drzew.

Stary Rynek to ważne miejsce w Łodzi. Przed laty istniało tutaj getto i stała synagoga. W miejscu zniszczonych kamienic założono park i wybudowano nowe. Rynek ma 105 m długości i 85 m szerokości. Z trzech stron otaczają go kamienice z podcieniami, natomiast jedna pierzeja rynku sąsiaduje z parkiem, co stanowi atrakcyjne założenie spacerowe. Autorem projektu pierwotnego rynku był architekt i urbanista Ryszard Karłowicz.

Przebudowę poprzedziły badania archeologiczne. W ich trakcie odkryto mnóstwo starych przedmiotów. Wśród nich znalazły się monety, łuski, ceramika, szkło, sztućce czy pierścień ze szlachetnym kamieniem. Odkryto też murowaną studnię i plomby towarowe.

Tak miejsce wyglądało PRZED przebudową:


Teraz Stary Rynek zyskał zupełnie nowy wygląd. Wymieniono całą nawierzchnię, ustawiono meble miejskie – ławki, siedziska, kosze i zamontowano latarnie. Nowością jest większa ilość zieleni. Posadzono nowe drzewa oraz 300 krzewów i traw ozdobnych. Ciekawostką są wiaty handlowe, których jest 14. Pozwoli to na organizowanie tu weekendowych giełd kwiatowych, eko-targów i kiermaszu książek. Atrakcją miejsca będą też dwie fontanny.

Oficjalne otwarcie Starego Rynku w Łodzi zaplanowane jest na sobotę 23 marca w godzinach od 11 do 17. W sumie przebudowa Rynku kosztowała 10 mln zł.

źródło: UM Łódź (www.łódź.pl)

Czytaj też: Łódź | Miasto | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie