Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej zrzeszeni w grupie Innspace opracowali projekty, które pozwolą człowiekowi zamieszkać na Marsie. W międzynarodowym konkursie Future Mars Life zgarnęli dwie nagrody.
Międzynarodowy konkurs Future Mars Life organizowany jest w Chinach. Grupa studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej z grupy Innspace otrzymała nagrody „Gold Winner” i „Winner” za swoje dwa projekty. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektów, które mogłyby powstać na powierzchni Czerwonej Planety. Plansze konkursowe będzie teraz można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w Chinach.
Future Mars Life Design Competition jest inicjatywą dwóch instytucji: China Intercontinental Culture Centre (CICC) i SPACEnter Space Science and Technology Institute. To część projektu „C Space”, w ramach którego wśród młodych ludzi z całego świata promowane są lotnictwo i kosmos jako dziedziny, z którymi warto wiązać przyszłość.
W sumie organizatorzy otrzymali ponad trzy tysiące projektów koncepcyjnych z całego świata. Projekty poruszają różne aspekty funkcjonowania na Marsie, począwszy od wytwarzania żywności i odzieży poprzez rozwiązania transportowe po edukację i rozrywkę ludzkiej kolonii.
Jury konkursu Future Mars Life składało się z trzydziestu osób. Zwycięzców wyłoniono w sześciu kategoriach – otrzymali oni nagrody „Winner”. Następnie jury wskazało na wybitne projekty, które nagrodzono tytułem „Gold Winner”. W sumie takie „złoto” zdobyły 32 projekty. Wśród nich znalazł się projekt „Ideacity” z Polski.
„Ideacity” to projekt miasta położonego w większości pod marsjańską ziemią. Młodzi architekci planują, że cała kolonia zmieściłaby się na planie sześciokąta o boku 400 m, a bliżej centrum znajdowałyby się obiekty związane z codziennym funkcjonowaniem mieszkańców, podczas gdy zabudowania przemysłowe działałyby na obrzeżach miasta. Ten projekt zdobył w 2019 r. Piątek miejsce w amerykańskim konkursie Mars Colony Prize. Wizualizacje „Ideacity” publikujemy niżej.
Cieszymy się, że nasze projekty zostały docenione w Chinach, zwłaszcza, że tamtejszy sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija. To dla nas ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń konkursowych i ich poziom. Future Mars Life jest dla nas świetną okazją, żeby zaprezentować się na innym kontynencie. Po publikacji naszego projektu w USA dostaliśmy wiele ciekawych propozycji związanych z sektorem kosmicznym, więc kto wie, co będzie po tym konkursie – czytamy wypowiedź Justyny Pelc z grupy Innspace na stronie internetowej Politechniki Wrocławskiej.
Drugą nagrodę Polacy zdobyli za projekt „Dome”. To koncepcja budynku kolonii, który wykorzystywałby dobową amplitudę temperatur na Marsie. Ta ostatnia sięga kilkudziesięciu stopni. Pod wpływem zmian temperatury w ciągu dnia części kopuły o kształcie płatków odginałaby się w stronę środka bazy. W ten sposób dawałaby dostęp do światła naturalnego, a jednocześnie tworzyłaby kopułę, pozwalając uzyskać dodatkową przestrzeń bazy chronioną przed promieniowaniem. W nocy „płatki” wracałyby na swoje miejsce i stawałyby się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami. Po wewnętrznej stronie płatków znalazłyby się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powodowałby samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu. Projekt możecie zobaczyć na wizualizacjach niżej.
Grupę Innspace tworzą: studenci PWr – Magdalena Łabowska, Justyna Pelc, Piotr Torchała i Maciej Zieliński, absolwenci naszej uczelni – Łukasz Sokołowski i Beata Suścicka oraz Małgorzata Popiel z Poznania i Andrzej Reinke z Gdańska.
Czytaj też: Ciekawostki | Podróże | Wydarzenia | Technologia
źródło: Politechnika Wrocławska, Zespół Innspace