Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza

Szybka trasa może być zielona. Tak zrobili to w Toruniu

Jest przykładem tego, jak dzięki roślinom można zmieniać wygląd dróg. Szybka Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza imponuje bujną zielenią. To efekt nasadzeń, które były wykonywane już od początku budowy drogi.

Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza w Toruniu zlokalizowana jest w prawobrzeżnej części miasta. Jej kolejne odcinki były systematycznie oddawane do użytku od 2014 roku. Już wtedy podczas budowy planowano wykonanie nasadzeń zieleni, które zasłonią między innymi ekrany akustyczne.

Dziś po kilku latach od oddania trasy możemy zobaczyć, jak zielony jest to szlak. Szybka trasa wyróżnia się na tle innych miejskich arterii w Polsce. Wzdłuż drogi posadzono około 700 drzew, blisko 600 pnączy, a także tysiące krzewów i traw ozdobnych. Nasadzenia były wykonywane etapami, a po kilku latach, kiedy sadzonki zdążyły już wyrosnąć powstał efekt zielonego szlaku. Oczywiście nie wszystkie odcinki trasy mogą pochwalić się tak bujną roślinnością, w całej historii cenny jest fakt, że miasto systematycznie powiększa “zielone” odcinki.

Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy “średnicówki” (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dziś są to już dorodne egzemplarze. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego – informuje UM w Toruniu.

Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza

Wśród gatunków, które posadzono dominują klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyszkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe. Całość uzupełniają krzewy – tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach. Dodatkowo na terenach przylegającydh do ekranów akustycznych przy trasie rosną świerki syberyjskie, jesiony wyniosłe i klony pospolite oraz jarząby szwedzkie.

Pnącza pokryły już część ekranów akustycznych. Zielone ściany poprawiają wygląd całej trasy, obniżają temperaturę powietrza, tłumią hałas i pochłaniają zanieczyszczenie. Wśród pnączy wskazać można winobluszcze pięciolistkowe, wiciokrzewy, hortensje czy róże pnące.

fot. Agnieszka Bielecka, źródło: UM Toruń

Czytaj też: Miasto | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Toruń | whiteMAD na Instagramie

Pierwsze zdjęcie wykonano w 2016 roku, kolejne w 2023 r.