Tak będzie wyglądać centrum sportu Uniwersytetu Warszawskiego

Zakończył się konkurs, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać centrum sportu Uniwersytetu Warszawskiego na Ochocie. W konkursie zwyciężyła koncepcja pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego ma zapewnić najlepsze warunki do uprawiania sportu i organizowania wydarzeń. Studenci będą tu mogli korzystać z pływalni z widownią i wielofunkcyjnej sali sportowej. Infrastruktura pozwoli na organizowanie zawodów na szczeblu akademickim. Planowana jest też budowa ścianki wspinaczkowej i sali do sportów walki.

W sumie do konkursu spłynęło 17 propozycji. Jury zwracało uwagę na oryginalną formę, funkcjonalność, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania.

Wybraliśmy rozwiązanie najbardziej funkcjonalne i odpowiadające naszym potrzebom. Naszym celem jest budowa Centrum Sportu i Rekreacji, które będzie służyło całej społeczności akademickiej – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

Nowoczesny obiekt zbudowany zostanie przy ulicy Banacha 2a w Warszawie. Budowa ma rozpocząć się w 2025 roku. Zaprojektowany budynek ma 25 metrów wysokości i jest mocno przeszklony. Zajmie miejsce istniejącego budynku Centrum Sportu i Rekreacji UW, który powstał zaledwie 17 lat temu. Pierwotnie planowano rozbudowę gmachu z 2007 r., ale badania zlecone przez uczelnię wykazały wady konstrukcyjne, które uniemożliwią powiększenie budynku. Stąd pomysł na postawienie zupełnie nowego obiektu.

Konkurs był współorganizowany ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Na stronie SARP opublikowano uzasadnienie jury:

I Nagrodę przyznano za rozwiązanie urbanistyczne kreujące funkcjonowanie budynku Centrum Sportu w ramach Kampusu Ochota jak i przyjęte przez autora/ów decyzje projektowe samego budynku. Sąd Konkursowy docenił wyartykułowaną w pracy relację nowego budynku z budynkiem Wydziału Geologii, właściwe od niego oddalenie i wytworzenie w ten sposób przestrzeni publicznej, będącej bramą do kampusu od strony południowej. Doceniono rozwiązania funkcjonalne skutkujące uzyskaniem optymalnego układu pomieszczeń w ramach powierzchni wskazanej w Regulaminie konkursu. Doceniono przyjęte w projekcie oszczędne środki wyrazu, będące właściwym językiem tworzenia obiektu o funkcji sportowej. Sąd Konkursowy zredagował także zalecenia pokonkursowe do nagrodzonej pracy, służące uzyskaniu przez Zamawiającego obiektu spełniającego jego wszystkie wymagania.


Drugą nagrodę zdobyła koncepcja autorstwa M.O.C. Architekci, trzecią propozycja architektów Bartłomieja Nawrockiego i Marcina Jojko. W konkursie przyznano też wyróżnienie honorowe dla pracowni Consultor i kolejne dla pracowni 22ARCHITEKCI.

Architekci, których koncepcja została najlepiej oceniona zostaną zaproszeni do negocjacji, których celem będzie szczegółowe opracowanie projektu.

źródło: Uniwersytet Warszawski

Czytaj też: Warszawa | Edukacja | Sport | Modernizm | Polecane | whiteMAD na Instagramie