Tak będzie wyglądać HUB w Tychach. To nowym dom przedsiębiorstw

HUB zbudowany zostanie przy ulicy Piłsudskiego w Tychach. Będzie to nowe miejsce dla przedsiębiorstw, które na co dzień realizują projekty związane z ekologią oraz zielonymi technologiami. Projekt obiektu przygotowali architekci z tyskiej pracowni PARADOX.

Obiekt zbudowany zostanie w środkowej, niezagospodarowanej wcześniej części budynku Zespołu Szkół Municypalnych, pomiędzy Mediateką a Halą Sportową. Dzięki inwestycji nieużywany od 2000 roku budynek będzie tętnić życiem. Przebudowa liczącego około 5 tys. m kw. budynku ma zaktywizować lokalny potencjał gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Miasto ubiega się o dofinansowanie w kwocie 100 mln zł

Liczymy, że decyzja o ewentualnym przyznaniu środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zapadnie jeszcze w tym roku. Następnie zostanie ogłoszone postępowanie na wyłonienie wykonawcy – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

HUB w Tychach dysponować będzie powierzchnią dla Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Wspierane będą tutaj firmy działające w obszarze zielonej technologii oraz start-upy. Planowane jest powstanie tutaj Centrum Kompetencji Zawodowych z zakresu zielonej gospodarki, z którego będą mogły korzystać osoby chcące rozwinąć swoje kompetencje by znaleźć nową pracę.

HUB przyczyni się do zmiany profilu gospodarki podregionów górniczych w kierunku zielonej, inteligentnej, cyfrowej gospodarki oraz rozwoju nowych innowacyjnych branż, rozwoju przedsiębiorczości oraz tworzenia nowych firm. W szczególności zainicjuje istotną zmianę gospodarczą w podregionie tyskim, poprzez tworzenie miejsc pracy dla osób zwalnianych z branży górniczej i okołogórniczej, a także dla nowych specjalistów i absolwentów szkół uruchamiających firmy w „zielonych branżach”. Inwestycja wzmocni rozwój dwóch kluczowych specjalizacji województwa śląskiego – energetyki i „zielonej gospodarki – dodaje prezydent Skoczylas.

Sprawdź

O profilu działalności HUB-u świadczy jego architektura. Projekt przewiduje aranżację gmachu jako zielonej, miejskiej wyspy. Zieleń oraz retencja wody w założeniach projektantów mają stworzyć mikroklimat, który będzie schładzał powietrze w upalne dni i ograniczał straty ciepła zimą. Do ogrzewania i chłodzenia obiektu planowane jest wykorzystanie agregatów pracujących jako kaskada pomp ciepła.

Tak miejsce wygląda obecnie:

fot. Google

W ramach umowy pracownia projektowa Paradox opracowała pełną dokumentację projektową wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu dofinansowania zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji.

projekt: Pracownia Projektowa PARADOX

źródło: UM Tychy

Czytaj też: Tychy | Biuro | Biurowiec | Zieleń | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie