Tak to robią Węgrzy! Dom towarowy Corvin odzyskał utraconą fasadę

Dom towarowy Corvin jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych tego typu obiektów w Budapeszcie. Wzniesiono go w duchu neoklasycyzmu w 1926 roku wg projektu architekta Reissa Zoltána. Budynek jak na swoje czasy był bardzo nowoczesny. Za ozdobną fasadą skrywały się cztery piętra, a nad holem wejściowym rozpięto szklany dach. W 1931 roku w budynku zamontowano pierwsze na Węgrzech ruchome schody.

II wojna światowa nie ominęła domu towarowego. Doznał na szczęście stosunkowo niewielkich zniszczeń i przetrwał dość dobrym stanie. Po remoncie otwarto go ponownie w 1948 roku.
19 lat później, w 1967 roku, podjęto decyzję o przebudowie obiektu i nadaniu mu nowoczesnego wyglądu w duchu popularnej wtedy stylistyki modernistycznej. W tym celu oryginalną fasadę obiektu pokryto metalowymi panelami i charakterystyczny budynek na dekady stał się prostym hangarem bez wyrazu.

Dom towarowy Corvin


Po zmianach ustrojowych wielokrotnie mówiło się o potrzebie odsłonięcia oryginalnej fasady budynku. Ostateczna decyzja zapadła w 2017 roku. Demontaż aluminiowej okładziny wykonano rok później, a następnie przystąpiono do renowacji ukrytej przez ponad pół wieku neoklasycystycznej fasady. Na szczęście zachowała się ona w niezłym stanie i nie było potrzeby jej odtwarzania od zera.
Podczas demontażu rusztowań, co było uroczystym i symbolicznym zakończeniem prac konserwatorskich, burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony powiedział, że umieszczenie blachy na ścianach budynku było jednym z „historycznych grzechów popełnionych na placu Blaha Lujza”.

Zakończenie prac wewnątrz domu handlowego oraz otwarcie go dla mieszkańców i turystów planowane jest jeszcze w tym roku.

Inwestor: Corvin Áruház

Źródło: rekonstrukcjeiodbudowy.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Renowacja | Węgry

Dom towarowy Corvin przed i po zakryciu elewacji. FOTO:FORTEPAN / Budapest Főváros Levéltára, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i Corvin Áruház – forrás: Fortepan, Szepesfalvy Gábor

Budynek  przed zakryciem oryginalnej elewacji i po jej rekonstrukcji. FOTO:FORTEPAN / Budapest Főváros Levéltára, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i Google Maps