Tak zmienia się Przystań Warszawa. To miejsce fanów sportów wodnych

Miasto szuka instytucji, która zajmie się obsługą terenu. Przystań Warszawa znajduje się przy ulicy Zaruskiego, tuż przy Porcie Czerniakowskim. Miejsce ma stać się enklawą miłośników sportów wodnych.

Nowy gospodarz obiektu będzie zarządzał Przystanią przez osiem lat. Kompleks składa się z drewnianych budynków o łącznej powierzchni 1,8 tys. m kw. Z budynków mogą korzystać organizacje pozarządowe, których działalność związana jest z ekologią i naturą, a także kluby sportowe prowadzące sekcje sportów wodnych. Atutem miejsca jest też bliskość wody oraz zieleń – to dobre miejsce na ornitologiczny spacer, rejsy tematyczne czy spływy kajakowe.

Ósmego maja ogłosiliśmy przetarg na 8-letnie zarządzanie tą przestrzenią, chcemy, żeby była prawdziwą przystanią zieleni, wygody i wolnego czasu. To większa całość strategicznego działania na rzecz Dzielnicy Wisła, Przystań Warszawa stanowi kompleksowe dopełnienie zmieniającego się otoczenia Portu Czerniakowskiego – informuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Miejsce będzie więc działać jak punkt spotkań. W Przystani Warszawa otwarte zostaną kawiarnie i restauracje z ogródkami. Będzie tu można spędzać czas obserwując wodne aktywności. Cała inwestycja ma mieć charakter ogólnodostępny – integrować społeczność lokalną i wodniacką. Kajakarze, wioślarze, SUP-owcy i tradycyjni wodniacy zyskają miejsce, w którym będą mogli rozwijać swoje zamiłowanie do aktywności na wodzie.


Oprócz parterowych drewnianych budynków na terenie znajduje się jeden dom dwukondygnacyjny – żelbetowy hangar wkopany w skarpę z dwoma drewnianymi nadbudowami stanowiącymi „bramę do cypla”. Zabudowania zostały usytuowane w taki sposób, by utrzymać kompozycję o charakterze otwartym krajobrazowo i przestrzennie. Dodatkowo miejsce wypełniają meble miejskie – ławki, stojaki rowerowe, latarnie i kosze.

W przyszłości dodatkowo powstaną tu ogrody deszczowe. Na terenie Przystani zlokalizowane są niecki, które zostaną napełnione wodą. W planie jest także budowa w miejscu dawnej drewnianej kładki, mostu pieszo-rowerowego przez kanał portowy – jest już opracowana dokumentacja projektowa. W ubiegłym roku został również rozstrzygnięty projekt na budowę budynku portowego Bosmanatu. Więcej o projekcie Bosmanatu pisaliśmy TUTAJ.

fot. Ewelina Lach, źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Miasto | Podróże | whiteMAD na Instagramie