Taras Szewczenko ma swój mural. „Walczcie, a zwyciężycie!”

Taras Szewczenko, XIX-wieczny poeta i malarz jest uznawany za jednego z największych bohaterów Ukrainy. W swoim utworze “Kaukaz” zachęcał do walki z Rosją, a pochodzące z niego słowa “Walczcie, a zwyciężycie!” stały się niezwykle ważnym przesłaniem dla kolejnych pokoleń Ukraińców. Dlatego fragmentem utworu został opatrzony mural z wizerunkiem ukraińskiego wieszcza, który powstał właśnie w mieście Równe.

Mural, z którego spogląda Taras Szewczenko, został namalowany przez 25-letniego twórcę, jakim jest Konstantyn Kaczanowśkyj. Wizerunek “Kobzara” (jak mówią o Szewczence Ukraińcy) pojawił się na oddanym właśnie do użytku budynku mieszkalnym w Równem. Został na nim odwzorowany artysta w oparciu o najsłynniejsze zdaje się zdjęcie Szewczenki wykonane w 1859 roku przez jednego z pionierów fotografii w Europie Wschodniej, Andrija Denera. Na muralu znalazł się też fragment wspomnianego utworu “Kaukaz” ze słynnymi słowami “Walczcie, a zwyciężycie”. To jednak nie jedyne nawiązania do twórczości Szewczenki. Fragmenty wierszy ojca ukraińskiej literatury znalazły się także wewnątrz budynku, na jego klatkach schodowych.

Jak mówi Konstantyn Kaczanowśkyj, słowa Tarasa Szewczenki są bardzo aktualne także i dziś. “Do stworzenia muralu bardzo zainspirował mnie także film, który obejrzałem w sieci. Przedstawiał on ukraińskich żołnierzy, którzy oswobodzili jedno z naszych miast. Zerwali propagandową reklamę ze ściany, a pod nią był widoczny portret Szewczenki, właśnie z jego wierszem” – mówi Kaczanowśkyj i jak dodaje, to był dla niego wielki zaszczyt stworzyć mural, na którym jest Taras Szewczenko.

Sam Kaczanowśkyj od początku wojny tworzy wielkoformatowe malunki związane z wojną w Ukrainie. Niespełna rok temu opisywaliśmy w whiteMAD stworzony przez niego mural psa Patrona i „cichych bohaterów” wojny w Ukrainie. Towarzyszy im napis “Odważny naród, odważnego kraju”. O tym muralu można przeczytać w tym miejscu.

#SolidaritywithUkraine

Tekst: Tomasz Kobylański. Zdjęcia: Konstantyn Kaczanowśkyj, IG: @konstantin_kachanovsky / www.instagram.com/konstantin_kachanovsky/
zdjęcie historyczne: Wikimedia Commons / https://commons.wikimedia.org/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Murale | #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Sztuka | Kultura