Budynek po remoncie. Foto: Michalski dla Pragi.

Nowa fasada przy Targowej 46. Kolejna warszawska kamienica znów błyszczy!

Dobiega końca remont efektownej kamienicy pod adresem Targowa 46 w Warszawie. Powoli znikają rusztowania wyłania się spod nich odświeżona elewacja, która będzie bez wątpienia wielką ozdobą Pragi-Północ.

Czteropiętrowa kamienica wraz z oficynami została wzniesiona w latach 1912-1913. Jej ostatnimi właścicielami przed wojną byli Sara Zusman i Józef Wilder. Posiada kilkadziesiąt lokali mieszkalnych i kilka lokali usługowych w przyziemiu od strony ulicy Targowej. To przykład wczesnego modernizmu, a kamienica od samego początku była jedną z najbardziej reprezentacyjnych w tym rejonie. Zaprojektowana została przez duet znanych architektów: Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppena.

Targowa 46 po remoncie. Foto: Michalski dla Pragi


Praska część Warszawy uniknęła tak potężnej zagłady, jakiej doznała część lewobrzeżna miasta. Tamtejsza zabudowa zachowała się w dużo lepszym stanie. Tak było też z kamienicą przy Targowej 46, w której uszkodzeniu uległ jedynie dach, a fasadę pokryły postrzeliny. Tuż po wojnie budowla przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. W latach 60. XX wieku przeprowadzono remonty modernizacyjne. Wtedy też skuto z elewacji wszelkie elementy ozdobne – sztukaterię czy ornamenty – oraz utworzono lokale usługowe w przyziemiu, z witrynami wysuniętymi przed lico budynku.

Kamienica przed i po remoncie elewacji. Foto: Michalski dla Pragi

Na okładce poradnika architektonicznego “Dla Pragi” został umieszczony projekt odtworzonej fasady kamienicy. Stworzył ją dr inż. arch. Piotr Kilanowski, dzięki świetnej dokumentacji fotograficznej, znajdującej się w zbiorach Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wspólnota porozumiała się z pracownią, w której pracuje dr inż. Kilanowski, i w ten sposób udało się przenieść projekt na prawdziwą fasadę. Jej wygląd jest maksymalnie zbliżony do tego sprzed lat 60. Na budynek wróciły ornamenty, opaski wokół okien czy ozdobne półkolumny na przedostatniej kondygnacji. Duże zmiany zaszły też na balkonach. Przywrócono tam balustrady, wzorowane na tych sprzed feralnego remontu, który pozbawił budynek całego splendoru. Projekt wykonała pracownia architektoniczno-konserwatorska PRO ART. Wspólnota, która prowadzi remont, planuje w przyszłości wyremontować także pozostałą część budynku.

Ostatnio pisaliśmy też o sąsiedniej kamienicy pod adresem Targowa 48, która została wpisana do rejestru zabytków. Jest więc szansa, że i ona doczeka się remontu i pierzeja zacznie lśnić jak przed laty. Artykuł na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Źródło: Targowa 46, warszawa.naszemiasto.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły