Targowisko może być ładne. Takie zbudowano w Błoniu pod Warszawą

Targowisko zbudowane zostało w niewielkim Błoniu pod Warszawą. Jego projekt przygotowała Aleksandra Wasilkowska, która prowadzi swoją autorską pracownię projektową.

Targ Błonie to projekt, który udowadnia, że targowiska nie muszą być pstrokate i zbudowane z tymczasowych budynków czy złączonych daszków. Przemyślany projekt, minimalistyczna forma i zieleń sprawiły, że w podwarszawskiej miejscowości znajduje się prawdopodobnie najładniejsze targowisko w kraju.

Inwestycję zrealizowała Gmina Błonie, gdzie lokalna społeczność od wieków kultywuje tradycję jarmarków. Targ Błonie zawsze cieszył się dużą popularnością i od lat zapewnia dostęp do taniej, dobrej jakości żywności sprzedawanej przestrzeni bezpośrednio przez wytwórców i rolników. Poprzednie targowisko wymagało przebudowy ze względu na niski standard sanitarny i brak podstawowej infrastruktury targowej.

Przebudowa polegała na stworzeniu wielofunkcyjnych białych zadaszeń, odbijających promienie słoneczne i dających schronienie przed deszczem. Wystawki kupieckie z drewnianymi blatami o schodkowym kształcie po zamknięciu targu mogą służyć jako siedziska i przestrzeń spontanicznych spotkań lokalnej społeczności. Wokół zadaszenia zbudowano pawilony handlowo-usługowe z dużymi witrynami i elewacjami pokrytymi białą blachą falistą – opisuje autorka projektu.

Na placu powstały także toalety i pawilon administracyjny, a w samym sercu targu zlokalizowano bar połączony z ogrodem zabaw dla dzieci i tak zwanym stołem społecznym. Wokół zadaszenia zaplanowano dojazd umożliwiający dostawy produktów do pawilonów i miejsc handlowych oraz otwarte stanowiska dla aut i obwoźnego handlu płodów rolnych. Gładka betonowa nawierzchnia placu została zaprojektowana tak, aby nie tworzyć krawężników i umożliwiać swobodne i bezpieczne przemieszczanie się po targu pieszo, na wózku lub deskorolce.


Plusem nowego targowiska jest wykorzystanie zieleni. Projekt zakładał renaturalizację targowiska i zwiększenie bioróżnorodności. Wokół zadaszenia i pawilonów zaprojektowano naturalistyczne wyspy zieleni z sosnami, wielopiennymi grabami, bukami i olszami. Drzewa i krzewy dające pokarm i schronienie ptakom i owadom, gdy wyrosną będą dawać dodatkowy cień dla stanowisk handlowych pod gołym niebem. Wzdłuż ogrodzenia posadzono także pnącza powojnika i glicynii, wielogatunkowe łąki kwietne, krzewy i drzewa owocowe. Woda deszczowa z dachu jest retencjonowana w misach deszczowych, a jej nadmiar podlewa rośliny i przesiąka do gleby, a tylko w ostateczności jej nadmiar wpływa do kanalizacji deszczowej. Geometria placu została ukształtowana tak aby maksimum wody deszczowej spływało w rejony ogrodów deszczowych, łąk kwietnych, bylin i krzewów aby zmniejszać negatywny wpływ ludzkiej działalności na klimat.

Warto zwrócić uwagę na detale w postaci małej architektury. To między innymi białe, okrągłe tablice informacyjne, stojaki rowerowe, głazy, domki dla ptaków i owadów. Dodatkowo ustawiono tu stół społeczny i siedziska, a pod charakterystycznym organicznym zadaszeniem zaprojektowano ogród zabaw z wyrzeźbionymi w drewnie bujakami w formie zwierząt.

Hybryda parku i bazaru pozytywnie wpływa na mikroklimat, wzmacnia mikro-przedsiębiorczość i daje mieszkańcom dostęp do lokalnie produkowanej żywności, co stanowi dobre rozwiązanie na czasy pandemii, kryzysu żywnościowego i klimatycznego. Gratulujemy świetnego efektu!

Autor: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Współpraca autorska: Monika Oleśko, Karolina Kotlicka, Agnieszka Łańko, Alicja Rudowska, Aleksandra Wasilkowska

Architektura krajobrazu: Aleksandra Wasilkowska

Konstrukcja: Daniel Przybyłek

Drogi: Szydłowski Piotr, Biuro Projektów Drogowych TMP PROJEKT, Tomasz Mikołajuk, Konrad Suliński

Instalacje: Tomasz Rogulski, Beata Berezowska

Generalny wykonawca: Zab-Bud

Wykonawca zieleni: Florbud

Inwestor: Gmina Błonie oraz Zakład Usług Komunalnych w Błoniu

fot. Nate Cook Photography

źródło: Aleksandra Wasilkowska (www.wasilkowska.com)

Czytaj też: Sklep | Ciekawostki | Miasto | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie