Taste Gadget. Urządzenie, które odtworzy każdy smak świata.

Nowoczesne technologie wkraczają do każdej dziedziny życia człowieka. Tym razem projektanci i inżynierowie z Uniwersytetu Meji w Japonii stworzyli tak zwany Taste Gadget, czyli urządzenie, które na podstawie 5 podstawowych smaków potrafi odtworzyć każdy smak świata. 

Norimaki Synthesier lub jak kto woli Taste Gadget to wbrew pozorom wyjątkowo proste urządzenie, które zaprojektował zespół projektantów i inżynierów z Uniwersytetu Meji w Japonii. Pracami nad Taste Gadget zarządzał naukowiec i wykładowca Homei Miyashita. 


Taste Gadget w podstawie swojego działania jest wyjątkowo prosty. Urządzenie wyposażone zostało w pięć kapsułek, w których zamknięto wyciągi z pięciu podstawowych smaków: słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego oraz tak zwanego umami, znanego również jako glutaminian sodu. Dopiero w tym miejscu zaczyna się kunszt inżynierski japońskich naukowców. 

Projektanci wraz z kierującym pracami Homeim Miyashita stworzyli autorski program komputerowy, który ma w swojej bazie dziesiątki tysięcy kombinacji smakowych, które mają odpowiadać smakom poszczególnych produktów, czy potraw. Następnie na podstawie informacji z programu, urządzenie dobiera odpowiednie dawki smaków, podobnie jak robią to drukarki łącząc kolory. W efekcie powstaje żel, którego smak może przypominać owoce, warzywa, gotowe potrawy, czy nawet materiały takie jak drewno, czy metal.

To jednak nie wszystko. Inżynierowie wykorzystali w urządzeniu technologię nazywaną elektroforezą. Jej istotą jest rozdzielenie mieszaniny związków chemicznych na możliwie jednorodne frakcje przez wymuszanie wędrówki ich cząsteczek w polu elektrycznym. Sprawia to, że degustator może za pomocą odpowiednik guzików „wyłączyć” poszczególne smaki w mieszance. W efekcie możemy sprawdzić jak będzie smakować na przykład truskawka, gdy „odbierzemy” jaj smak słodki, lub jak będzie smakować gorzka czekolada, gdy „usuniemy” z niej goryczkę. Genialne, prawda?

Czytaj też: Gadżety | Ciekawostki | Japonia | Technologia

źródło: Uniwersytet Meji w Japonii