fot. Żaneta Juszkiewicz

Teatr Lalek Pleciuga. Mural ozdobił ścianę budynku

Teatr Lalek Pleciuga działa w Szczecinie od 1958 roku. Niedawno na ścianie budynku pojawił się artystyczny mural, który przywodzi na myśl wystrój starej siedziby. Projekt przygotował szczeciński artysta wizualny Fruit of the Lump.

Teatr działał w starej siedzibie przy ul. Kaszubskiej do 2008 roku. Od 2009 roku dysponuje nową siedzibą z biurami i pracowniami plastycznymi oraz dwiema scenami: dużą i salą prób. Obecna siedziba jest pierwszym, nowym budynkiem teatru, jaki zbudowano w Szczecinie po II wojnie światowej.

Niedawno front obecnej siedziby ozdobił mural. Jego autorem jest szczeciński artysta streetartowy Fruit of the Lump, który jeszcze kilka lat temu wspólnie z zespołem pasjonatów malował boczne ściany na starej siedzibie Pleciugi. Na zdjęciu poniżej widać mural lalkarza przecinającego sznurki na znak końca pewnego etapu – przeniesienia teatru do nowej siedziby.

Mural powstał z okazji 70-lecia Teatru Lalek, dzięki wsparciu Przyjaciela Pleciugi i EcoGeneratora. Nowy mural stanowi formę pomostu między tradycją a nowoczesnością, przeszłością i przyszłością.

Chcemy, by nasz głos wybrzmiał bardzo wyraźnie – stąd na muralu nasza „słynna” rączka – symboliczne: „Tu rządzą lalki!” – mówią autorzy projektu.

Dawna siedziba przy ul. Kaszubskiej podczas rozbiórki, fot. Mateusz War, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

To taki oldschool na newschool. Jeśli dobrze się przyjrzycie, zobaczycie połączenie dwóch pleciugowych laleczek – stare i nowe w harmonijnym połączeniu. Kolorystyka będzie stonowana, wtapiająca się w przestrzeń, czerpiąca z natury i architektury miasta – dodaje Piotr Pauk, Fruit the Lump.

Sympatyczny mural przedstawia uśmiechnięte dziecko, które wygląda zza napisu “Pleciuga”. Artysta umiejętnie osadził oko postaci, które oglądane pod odpowiednim kątem wpisuje się w literę “C” napisu.

projekt: Fruit of the Lump

źródło: Pleciuga.pl

Czytaj też: Murale | Szczecin  | Sztuka | Kultura | Elewacja | whiteMAD na Instagramie