fot. Nate Cook

Teatr Wybrzeże w Gdańsku po remoncie. Budynek jest jak nowy!

Teatr Wybrzeże w Gdańsku założony został w 1946 roku. Jego nowy gmach na Głównym Mieście otwarty został w 1967 roku. To właśnie ten budynek został wyremontowany i dostosowany do współczesnych potrzeb. O nową aranżację zadbała pracownia Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski.

Oficjalne otwarcie Dużej Sceny Teatru Wybrzeże nastąpi w piątek 6 października. Goście będą mogli zwiedzić obiekt, którego remont właśnie się zakończył. Uroczystości towarzyszyć będzie spektakl WYZWOLENIE Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty.

Celem przebudowy budynku była poprawa jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże. W ramach prac zmodernizowano tzw. Dużą Scenę. To budynek z 1967 roku, który zbudowano w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego. Ten ostatni nie miał szczęścia. Przebudowano go w latach 30. XX wieku, ale już kilkanaście lat później został zniszczony w ramach II wojny światowej.

Zbudowany w latach 60. XX wieku gmach ma modernistyczną formę z dużymi przeszkleniami od strony Targu Węglowego. Jego projekt przygotował zespół architektów: Lech Kadłubowski, Jakub Wujek i Daniel Olędzki. Od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat stan techniczny budynku był coraz gorszy, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawiło, że jego stan techniczny znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Tak budynek wyglądał w 2010 r.:

Teatr Wybrzeże w 2010 roku, fot. Artur Andrzej

Prace związane z modernizacją gmachu rozpoczęły się w 2000 roku. Podczas prac przebudowano scenę, widownię, foyer oraz zaplecze dla artystów. Całkowicie zmieniono układ widowni. Ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym z przewyższeniami. Dzięki temu widzowie mają teraz niezakłócony obraz tego, co dzieje się na scenie. Zabieg sprawił, że poprawie uległa akustyka.

Dodatkowo wyremontowano strefę wejścia i holu z szatnią i toaletami oraz strefę kas biletowych. Widzowie mogą korzystać z całej powierzchni parteru, gdzie wcześniej znajdowały się punkty najemców.

fot. Nate Cook

W obiekcie wymieniono wszystkie instalacje a także poprawiono parametry izolacyjne co, poza zapewnieniem komfortu użytkownikom, pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii. Wymieniona została frontowa fasada. Przebudowane i wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza artystycznego i magazyny. Obiekt zyskał nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta, a także fotele teatralne i pozostałe wyposażenie. Całkowita wymiana urządzeń mechaniki sceny, zarówno górnej (sztankiety), jak i dolnej (scena obrotowa, zapadnie sceniczne) znacząco wzbogaci możliwości inscenizacyjne, pozwalając na prezentację bardziej dynamicznych i atrakcyjnych wizualnie produkcji – informuje Tatr Wybrzeże.

W sumie modernizacja budynku kosztowała 60 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzi ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (30,5 mln), Gmina Miasta Gdańska dofinansowała prace w kwocie 10 mln zł, a pozostała część pochodzi z Pożyczki Miejskiej.

fot. Nate Cook, www.natecookphotography.com

źródło: Teatr Wybrzeże, www.teatrwybrzeze.pl

Czytaj też: Gdańsk | Kultura | Sztuka | Metamorfoza | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie