Wieżowiec The Spiral przypomina ziggurat. Jego tarasy to wiszące ogrody

Wieżowiec przypominający ziggurat w Nowym Jorku jest innowacyjnym wysokościowcem projektu duńskiego studia BIG. The Spiral jest częścią coraz prężniej rozbudowującego się Hudson Yards w zachodniej części Manhattanu. Budynek ma aż 314 metrów wysokości, co czyni go niewiele wyższym od warszawskiego Varso Tower.

Ziggurat to określenie architektury sakralnej Mezopotamii. Wznoszono wtedy ogromne świątynie, które zmniejszały się schodkowo na kolejnych tarasach – im wyżej, tym były węższe. Analogię do tego budownictwa dostrzegamy w wieżowcu The Spiral w Nowym Jorku.

Ogromna przestrzeń budynku jest przeznaczona na biura oraz powierzchnie do organizowania wydarzeń. Jego unikalna konstrukcja sprawia, że niektóre z 66 pięter można łączyć umożliwiając w ten sposób stworzenie wyższych sufitów. Dzięki temu można osiągnąć lepszy efekt w wystroju wnętrz. Takie rozwiązanie umożliwia także, swobodne przechodzenie między niektórymi piętrami. Na uwagę zasługuje także lobby wieżowca. Jest ono wyłożone siedmioma, różnymi rodzajami metali. W ten sposób architekci chcieli nawiązać do przemysłowej przeszłości Hudson Yards.

Jednak najciekawszym elementem są schodkowe tarasy na każdym piętrze. Zaaranżowano tam wiszące ogrody, dzięki czemu budynek zyskał 1,2 km2 zielonej przestrzeni. Projektant budynku architekt Bjarke Ingels, przyrównał ten element do ciągnącej się po wieżowcu zielonej wstążki. Rośliny jakie znalazły się na tarasach są odporne na silne podmuchy wiatru, panujące na tych wysokościach. W większości są to rośliny z amerykańskiej prerii, które przystosowane są także do życia w warunkach suszy. Dodatkowo poszczególne rośliny są rozłożone w taki sposób, by dostarczyć im jak najwięcej światła słonecznego.


The Spiral jest kolejnym elementem zabudowy Hudson Yards, jaki zaprojektowała pracownia architektoniczna BIG. W ubiegłej dekadzie Duńczycy zaprojektowali jeszcze luksusowy hotel, apartamentowiec i nowoczesny komisariat nowojorskiej policji. Jest to tylko część wielkich projektów BIG w mieście. Okolice wieżowca, jeszcze na początku wieku były zabudowane magazynami i fabrykami. Przekształcenie Hudson Yards w skupisko wysokościowców było efektem rosnących cen gruntu w pozostałej części Manhattanu.

Amerykańska prasa branżowa określa projekty Ingelsa mianem redefiniujących wysokościowce Manhattanu. Można się z tym stanowiskiem zgodzić lub nie, ale trzeba przyznać, że Duńczycy kompletnie odmienili architekturę dzielnicy. The Spiral łączy w sobie nowoczesne, szklane elewacje z ostrzejszymi elementami nowojorskiej architektury lat 20. “Wieżowiec-ziggurat” ma wizualnie nawiązywać do Empire State Building oraz Rockefeller Center. Takie połączenia mogą zwiastować nowe trendy w budowaniu wieżowców Nowego Jorku. Może zamiast uniwersalnych, międzynarodowych wież, zaczną powstawać budynki z wyraźnym nowojorskim charakterem? Czas pokaże.

zdjęcia: Laurian Ghinițoiu, BIG – Bjarke Ingels Group

źródło:Dezeen (www.dezeen.com)

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Nowy Jork | Wieżowiec |Biurowiec | Architektura | whiteMAD na Instagramie