źródło: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (Facebook)

To już pewne! Z placu Nowy Targ we Wrocławiu znikną betonowe płyty

W ostatni czwartek 7 września podpisano umowę z wykonawcą prac, dzięki którym z terenu placu znikną betonowe płyty. Tego dnia symbolicznie usunięto pierwszą z nich. Wykonanie większej ilości nasadzeń zieleni w tym miejscu to efekt postulatów zgłaszanych przez mieszkańców. W galerii pod artykułem publikujemy wizualizacje placu po przebudowie.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu wyremontowany został w 2013 roku według projektu biura Roman Rutkowski Architekci. Architekt zaprojektował plac jako miejski salon z ławkami i leżakami, na którym sezonowo otwierano targowisko. W kolejnych latach zmieniły się oczekiwania mieszkańców względem miejsc publicznych. Z placu Nowy Targ wrocławianie niechętnie korzystali w upalne dni. Zabudowana powierzchnia mocno się nagrzewała powodując powstawanie tak zwanej miejskiej wyspy ciepła.

Aby zapobiec zjawisku nadmiernego nagrzewania placu postanowiono usunąć część betonowych płyt i wprowadzić więcej zieleni. Po latach oczekiwania dla mieszkańców wreszcie mamy dobrą wiadomość. Umowa z wykonawcą została podpisana i zastępowanie betonowych płyt zielenią rozpocznie się na przełomie września i października.

W sumie inwestycja zakłada posadzenie na placu 63 tysięcy roślin. Dziś rośnie tam 27 drzew w gruncie i 8 drzew w donicach. Po zmianach pojawią się tutaj 172 drzewa, 27 tysięcy bylin, blisko 200 paproci i kilkanaście tysięcy traw. Dodatkowo do ziemi trafią 23 tysiące roślin cebulowych i pnącza.

Zazieleniamy Nowy Targ. To piękna, historyczna, ważna dla mieszkańców Wrocławia przestrzeń. Blisko hektar terenu, pod którym znajduje się parking. Ale my chcemy na dachu tego parkingu zrobić piękny ogród i nasadzić tysiące roślin. To sprawi, że miejska wyspa ciepła, z którą mamy tutaj dziś do czynienia, zniknie. Wiosną odkryjemy nową zieloną przestrzeń. Wrocławianie chcą coraz więcej zieleni i tam, gdzie to tylko możliwe realizujemy ich marzenia. Stawiamy na zielony Wrocław – podkreślił tuż po podpisaniu umowy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Plac PRZED przebudową:


Pewnym utrudnieniem dla wykonawcy będzie obecność parkingu podziemnego pod placem. Z tego powodu niezbędne będzie wykonanie nowych warstw technologicznych, które pozwolą roślinom rosnąć. Nawierzchnia zostanie rozebrana na głębokość do 60 cm i zastąpiona warstwami izolacji i drenująco-retencyjnymi z substratem glebowym. Zbudowany zostanie system automatycznego nawadniania. Dodatkowo podczas prac zmodernizowane zostanie oświetlenie i powstanie specjalna przestrzeń dla food trucków.

Przebudowa placu będzie kosztować 10 mln zł. Prace wykona firma Rotomat i będzie trwać do wiosny 2024 r.

źródło: Zielony Wrocław (www.wroclaw.pl)

Czytaj też: Wrocław | Place, Skwery, Parki  | Miasto | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacje zmian:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły