fot. Dunja Wedam / Ljubljana Tourism Archive

To symbol miasta. Budynek dawnego banku w Lublanie

Ponad stuletni budynek dawnego banku znajduje w Lublanie, stolicy Słowenii. To atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta. Dziś gmach jest jednym z najważniejszych budynków w mieście, a jego unikalny wygląd to efekt pracy architekta nad tak zwanym stylem narodowym.

Budynek zaprojektował Ivan Vurnik. Jego budowa rozpoczęła się w 1921 r., a zakończyła już rok później. Gmach zaprojektowany został jako mieszkalno-handlowy, a powstał jako siedziba Banku Spółdzielczego w Lublanie (słoweń.Stavba Zadružne gospodarske banke).

Położony przy ulicy Miklošičeva 8 gmach ma pięć kondygnacji. Wrażenie robi jego elewacja. Jest kolorowa i przypomina malarskie dzieło. Architekt Ivan Vurnik pracował nad projektem budynku we współpracy ze swoją żoną Heleną Vurnik. Architekci zaprojektowali budynek w tak zwanym słoweńskim stylu narodowym. Jakie elementy o tym świadczą? To przede wszystkim barwna elewacja, która nawiązuje do kolorystyki herbu Księstwa Krainy. Księstwo istniało od 1364 do 1918 roku i swoim zasięgiem obejmowało Lublanę z najbliższym otoczeniem, a kolory jego flagi są takie same, jak Słowenii obecnie.

Budynek dawnego banku zdobią elementy w kolorach: białym, żółtym, czerwonym i niebieskim. Część do obsługi klientów zaprojektowana została na parterze. Zbudowano tam dużą halę bankową, a na wyższych kondygnacjach zaprojektowano mieszkania. Fani architektury z pewnością docenią detale. Klatkę schodową zdobią witraże z motywami geometrycznymi. Chcąc doświetlić wnętrze architekt zaprojektował dwa świetliki, które biegną od dwukondygnacyjnej hali aż do dachu. Sama hala jest obszernym pomieszczeniem, które podzielone zostało kolumnami na trzy części. Środkowa przeznaczona była dla klientów, a dwie boczne dla pracowników banku.

fot. Mark Staples / Ljubljana Tourism Archive

Zarówno fasada jak i pomieszczenia pomalowane zostały przez Helenę Vurnik. Projektantka wykorzystała charakterystyczny dla swojej twórczości motyw łuku ostrego. Motyw ten widać też w dekoracjach okien.

Dziś w budynku dawnego banku działa słoweński rejestr gruntów (Zemljiška knjiga).

źródło: Ljubljana Tourism Archive

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Elewacja | Podróże | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie