Todos architekci / dom skryty w Krakowie

Dom skryty w Krakowie według projektu todos architekci.

Dom skryty  – taką nazwę otrzymał najnowszy projekt domu jednorodzinnego autorstwa architektów z pracowni todos architekci. Najnowszy dom jednorodzinny pracowni todos.architekci został zlokalizowany na przedmieściach Krakowa. Prezentowana bryła budynku  jest wynikiem kompromisu pomiędzy szczegółowymi wytycznymi Inwestora, a zapisami Planu Miejscowego. Z uwagi na narożnikową działkę Inwestorowi zależało na osiągnięciu dość dużej prywatności od strony ogólnodostępnej, przy jednoczesnym zachowaniu doświetlenia pomieszczeń oraz otwarć widokowych na teren okalający budynek.

Dom posiada niesymetryczną i silnie horyzontalną kompozycję, a proponowane rozwiązania bryłowe mają być swoistym przekształceniem archetypu tradycyjnej formy symetrycznego domu krakowskiego. Budynek wznosi się na niewielkich cokołach i jest otoczony prostokątnymi sadzawkami, w których tafli odbija się bryła. Różnorodne faktury i barwy poszczególnych materiałów, włączając w to także taflę wody, mają sprawiać wrażenie, że każda z płaszczyzn posiada niezależną funkcję. Zaprojektowany dom stanowi plastyczną całość kompozycyjną, skonstruowaną na zasadzie trójwymiarowego kolażu – analogicznie do technik stosownych przez Miesa van der Rohe w swoich pracach architektonicznych.

Odbicia budynku, podkreślające jego proporcje, zastosowano również w postaci płyt kompozytowych na ścianach o wysokim połysku w niektórych pół-otwartych atriach. W zaproponowanych rozwiązaniach głębia budynku ukazuje się zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Pozwala to na optyczne powiększenie zaprojektowanych przestrzeni, przy zachowaniu stosunkowo małej powierzchni zabudowy, wynikającej z planu miejscowego.

Bryła budynku została dopasowana do jego restrykcyjnych wytycznych, takich jak: wyeksponowanie cokołu, wykorzystanie naturalnych materiałów, zachowanie narzuconych proporcji elewacji, formy dachu jak również podziałów okiennych na elewacji.

O pracowni: 
todos. architekci to zespół projektowy, którego współpraca zawiązała się na bazie wspólnych sukcesów w ogólnopolskich konkursach architektonicznych. Współpracę tę uzupełnia doświadczenie zawodowe zdobyte w renomowanych biurach projektowych w Europie, m.in. w Paryżu, Düsseldorfie, Porto, Londynie i Warszawie. Wspólnie zdobyte umiejętności owocują indywidualnym podejściem do każdego powierzonego zadania. Wzajemne dopełnienie w zakresie wiedzy oraz umiejętności pozwala nam tworzyć solidną markę. Pracownia skupia się głównie na projektowaniu domów jednorodzinnych segmentu premium, wielorodzinnych osiedli mieszkalnych, budynków usługowych i użyteczności publicznej, a także na renowacji i przebudowie zabytków, projektach zagospodarowania przestrzeni publicznych oraz na projektowaniu wnętrz.

Więcej o pracowni: www.todos.pl https://www.instagram.com/todos.architekci/ / https://www.facebook.com/todos.architekci

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie  | Kraków