fot. Tomasz Hołod, źródło: wroclaw.pl

Trzonolinowiec we Wrocławiu do rozbiórki? Ewakuacja mieszkańców

Spółka, która zarządza obiektem wykonała ekspertyzy, z których wynika, że Trzonolinowiec we Wrocławiu jest w fatalnym stanie technicznym i nakazała ewakuację mieszkańców. Miasto już zapowiedziało, że zapewni tymczasowe lokale wszystkim potrzebującym.

Trzonolinowiec to budynek znajdujący się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 72 we Wrocławiu. Jego projekt przygotowali architekci Jacek Burzyński i Andrzej Skorupa. Budynek ma 41 metrów wysokości, 11 kondygnacji i zbudowany został w 1967 roku. Wyróżnia go unikalna konstrukcja na żelbetowym trzonie, która przenosi pionowe obciążenie na podstawę. Stropy budynku podwieszone są na dwunastu stalowych linach, które biegną od szczytu i przenoszą ciężar na trzon. To jeden z niewielu tego typu budynków mieszkalnych w Europie. W środku powstały 44 mieszkania.

Mieszkalny budynek był budowany od góry. Najpierw stropy były montowane na poziomie ziemi, a następnie wciągane na docelową wysokość z pomocą podnośników hydraulicznych.

Położony w centrum miasta budynek jest w fatalnym stanie technicznym. W styczniu 2023 roku wspólnota mieszkaniowa zleciła badanie techniczne obiektu, a jego wyniki poznaliśmy 24 lipca. W ekspertyzie można przeczytać zalecenia o jak najszybszej ewakuacji mieszkańców, zabezpieczeniu terenu oraz opracowaniu projektu naprawy lub nawet rozbiórki budynku. W poniedziałek 31 lipca odbędzie się zebranie członków wspólnoty, podczas którego mają zostać podjęte decyzje dotyczące przyszłości budynku.

…w obecnym stanie budynek należy jak najszybciej opróżnić, mieszkańców ewakuować, teren zabezpieczyć, a następnie opracować plan naprawy lub rozbiórki – czytamy w ekspertyzie.

Zdjęcie z 1965 roku, budowa Trzonolinowca, źródło: domena publiczna

Podczas przeprowadzonych w maju badań stwierdzono korozję lin nośnych w ich górnym odcinku, na których stan negatywnie wpływają warunki atmosferyczne.

Do sprawy odniosło się już miasto:

Z niepokojem przyjęliśmy informację o wynikach ekspertyzy stanu technicznego budynku. Teraz dokument będzie analizowany przez Powiatowy Nadzór Budowlany, bo to do PINB-u należy podjęcie decyzji w tej sprawie. Przypomnijmy, że Trzonolinowiec należy do wspólnoty mieszkaniowej, znajdują się tam 44 mieszkania i tylko niewielka część z nich jest w miejskim zasobie. Mimo wszystko, jeśli nadzór budowlany nakaże opuszczenie budynku, Miasto tymczasowo zapewni lokal wszystkim jego mieszkańcom – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miejskiego.

O tym, jakie losy czekają budynek dowiemy się za kilka dni. Co ważne, Trzonolinowiec wpisany został do Gminnej Ewidencji Zabytków, to “słabsza” forma ochrony. Miejska Konserwator Zabytków na początku roku rekomendowała mieszkańcom, by ubiegali się o wpisanie budynku do dolnośląskiego rejestru zabytków, dzięki czemu gmach zyskałby większą ochronę.

źródło: UM Wrocław, www.wroclaw.pl

Czytaj też: Wrocław | Modernizm | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie