Zdjęcie z 2022 r., fot. Joee, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Trzonolinowiec we Wrocławiu zabytkiem? Do konserwatora wpłynął wniosek

Wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytek złożyła wspólnota mieszkaniowa. Wcześniej informowaliśmy, że Trzonolinowiec jest w fatalnym stanie technicznym. Wpis do rejestru ma umożliwić ubieganie się o dofinansowanie remontu.

Wniosek o wpisanie Trzonolinowca do rejestru zabytków wpłynął do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dokument złożony został przez wspólnotę mieszkaniową, która jest właścicielem obiektu. Fakt, że właściciel nieruchomości złożył dokument ma przyspieszyć przeprowadzenie całej procedury. Decyzja ma zostać podjęta w ciągu miesiąca.

Wspólnota mieszkaniowa ma nadzieję, że objęcie budynku prawną ochroną umożliwi jej ubieganie się o dodatkowe środki na wykonanie remontu. W styczniu tego roku państwowy inspektor nadzoru budowlanego zlecił wspólnocie wykonanie opinii stanu technicznego elementów konstrukcyjnych budynku. W wydanym 24 lipca piśmie mogliśmy przeczytać, że obiekt jest w fatalnym stanie technicznym.

W obecnym stanie budynek należy jak najszybciej opróżnić, mieszkańców ewakuować, teren zabezpieczyć, a następnie opracować plan naprawy lub rozbiórki – czytamy w dokumencie.

Okazało się, że wykonane wtedy badanie nie było kompletną ekspertyzą i wymagana jest bardziej szczegółowa analiza stanu technicznego budynku.

Nie zawiera żadnych obliczeń i danych liczbowych, nie zawiera sprawdzenia rzeczywistego stanu poszczególnych elementów konstrukcyjnych, w szczególności lin nośnych, nie uzasadnia opróżnienia budynku – informuje Przemysław Samocki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Inspektor nakazał przeprowadzenie ponownej kontroli stanu budynku.


Trzonolinowiec to budynek znajdujący się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 72 we Wrocławiu. Jego projekt przygotowali architekci Jacek Burzyński i Andrzej Skorupa. Budynek ma 41 metrów wysokości, 11 kondygnacji i zbudowany został w 1967 roku. Wyróżnia go unikalna konstrukcja na żelbetowym trzonie, która przenosi pionowe obciążenie na podstawę. Stropy budynku podwieszone są na dwunastu stalowych linach, które biegną od szczytu i przenoszą ciężar na trzon. To jeden z niewielu tego typu budynków mieszkalnych w Europie. W środku powstały 44 mieszkania.

Mieszkalny budynek był budowany od góry. Najpierw stropy były montowane na poziomie ziemi, a następnie wciągane na docelową wysokość z pomocą podnośników hydraulicznych.

Trzonolinowiec powinien zyskać status zabytku?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: UM Wrocław, www.wroclaw.pl

Czytaj też: Wrocław | Modernizm | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie