Twarze kwarantanny

Twarze kwarantanny: polski artysta zamknął postacie ze słynnych obrazów za oknami

Twarze kwarantanny na grafikach przedstawił artysta Jarek Kubicki. Seria The Faces of Quarantine to zbiór kolaży, na których artysta umieścił bohaterów słynnych obrazów w nieoczywistej formie – zamknął ich za oknami zmieniając kontekst i sprawiając, że zyskały zupełnie inne oblicze.

Świat boryka się z koronawirusem, a miliony ludzi musiało zmienić swój dotychczasowy tryb życia zamykając się w swoich domach i mieszkaniach. Jedynie przez okno możemy podziwiać wiosnę, która coraz bardziej kusi, aby spędzić czas na świeżym powietrzu w towarzystwie najbliższych.

Od początku idea wydawała mi się poruszająca, a kiedy włożyłem pierwszy obraz w okno okazało się, że działa to nawet mocniej, niż myślałem – mówi Jarek Kubicki.

Twarze, które w oryginalnym kontekście są skupione, zamyślone, teraz stały się smutniejsze i osamotnione. Artysta nawiązał w ten sposób do wszystkich, którzy ostatnie tygodnie muszą spędzać zamknięci w swoich domach. Na co dzień możemy być bowiem weseli, energiczni lub nostalgiczni, ale każda z tych cech nabiera innego charakteru, gdy jesteśmy w zamknięciu i towarzyszy nam poczucie lęku.

Zestawienie dzieł mistrzów z oknami nie było prostym zadaniem.

Dużo trudniej, niż portrety, było mi znaleźć dobre zdjęcie okna spełniającego wszystkie moje wymagania dotyczące jakości, światła, proporcji samego otworu okiennego, wielkości pliku, prawa autorskie umożliwiające użycie zdjęcia. Następnie trzeba było dopasować je tonalnością i atmosferą do konkretnego portretu, żeby “dobrze w nich siedziały”, “Pomarańczarka” Gierymskiego nie pasowała do okna, w którym widzimy Van Gogha i na odwrót – mówi autor serii Twarze kwarantanny.

Twarze kwarantanny


Uzyskanie spójności było konieczne, aby zbudować wizualną opowieść. Widz musi bowiem zanurzyć się w tym abstrakcyjny świecie, na chwilę uwierzyć w Van Gogha w oknie i żadna niedoskonałość techniczna nie może mu w tym przeszkadzać.

Kilka dni temu pisaliśmy o innym projekcie Jarka Kubickiego. Artysta przygotował też serię grafik, gdzie na słynnych obrazach umieścił sylwetki polskich policjantów wypisujących mandaty. Wszystkie grafiki z tej serii opublikowaliśmy w artykule TUTAJ.

Czytaj też: Malarstwo | Sztuka | Banksy

źródło: kubicki.info