Twórcza Twarda. W Warszawie stanie Domu Kultury Śródmieście

Twórcza Twarda. W centrum Warszawy powstanie Domu Kultury Śródmieście!

Twórcza Twarda to obiekt, który był wyczekiwany przez mieszkańców Warszawy od lat. Przy ulicy Twarda 8/12 wybudowany zostanie wielofunkcyjny obiekt, który stanie się siedzibą dla Domu Kultury Śródmieście, a także Młodzieżowego Domu Kultury. Wartość inwestycji to ponad 130 milionów złotych, co sprawia, że jest to jedna z największych inwestycji w stolicy. Miasto ma już gotowy projekt (autorstwa architektów z pracowni Kalata Architekci w składzie: Eliza Kalata, Szymon Kalata, Anna Jach) i posiada pozwolenie na budowę. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę.

Nowa siedziba Domu Kultury Śródmieście i Młodzieżowego Domu Kultury‘Twórcza Twarda’ znajduje sie na działce w ścisłym centrum Warszawy w kwartale pomiędzy ulicami Twarda, Grzybowską,  Jana Pawła II, w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki w bezpośrednim sąsiedztwie z Synagogą Nożyków.

Przed II wojną światową w tym miejscu znajdowała sie gęsta zabudowa pierzejowa zupełnie zburzona w trakcie II wojny zabudowa kwartału, ocalała jedynie Synagoga Nożyków (więcej na temat samego Zalmana Nożyka przeczytacie TUTAJ) wraz z ‘białym Budynkiem’. W latach 60- 70-tych został wybudowany budynek Gimnazjum oraz 16 kondygnacyjne bloki mieszkalne osiedla “Za żelazną bramą” (o osiedlu “Za żelazną bramą pisaliśmy TUTAJ)  już według nowej modernistycznej koncepcji z budynkami luźno stojącymi wśród zieleni bez poszanowania dawnej struktury miejskiej. Z biegiem lat przestrzeń kwartału stopniowo się zagęszczała. Od lat 90-tych do chwili obecnej zostały zbudowane ponad stumetrowe wieżowce Spectrum Tower, Cosmopolitan, Q22 otaczające teren planowanej inwestycji.

W chwili obecnej przestrzeń tego kwartału jest nieuporządkowana,  wydawałoby się chaotyczna, złożona z budynków o różnej wysokości  i  o różnym języku architektonicznym, o nieczytelnym układzie urbanistycznym  ale równocześnie bardzo interesująca, dynamiczna, bogata, witalna.

“Naszym zdaniem należy tę przestrzeń pomimo to, uznać jako pozytywną. Przestrzeń ta odzwierciedla w pełni to czym jest miasto, będące żywym organizmem, które powstawało na przestrzeni wieków i nadal stale się zmienia. Przystępując do konkursu stanęliśmy przed dylematem czy nowy budynek domu kultury Twórcza Twarda powinien odtworzyć dawny układ urbanistyczny ciasnej zabudowy pierzejowej i stanowić zalążek dla kontynuowania tej koncepcji, czy raczej wobec zmian które już zaszły należy zaprojektować budynek na miarę swoich czasów stanowiący kolejny element  w czasie w “układance miejskiej- Warszawa”.  Uznaliśmy że prawidłowym rozwiązaniem jest to drugie. Proponujemy nową bryłę subtelnie wkomponowującą się i dopasowaną swoja skalą do skali budynku Synagogi i Białego budynku, wśród istniejącej, soczystej zieleni na tle wysokich bloków i nowoczesnych drapaczy chmur.” – czytamy na stronie pracowni Kalata Architekci / https://kalata.waw.pl/ 

Projektowany budynek jest nowoczesny ale powściągliwy, gdyż przestrzeń wokół jest już i tak bardzo złożona. Ważnym było przywrócenie historycznego układu przestrzennego w postaci placu przed Synagogą i harmonijne zintegrowanie z obiektami istniejącymi, nowej zabudowy wraz z placem od południa i proponowanym łączącym je pasażem.


Dom Kultury Śródmieście – Twórcza Twarda

„Twórcza Twarda” będzie miała blisko 9 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, na której znajdzie się ponad 40 pomieszczeń oraz sala widowiskowa ze sceną i widownią na ponad 350 miejsc. Nowy Dom Kultury będzie miejscem dla kilkunastu pracowni artystycznych, sal prób czy przestrzeni wystawienniczej. Inwestycja ma stać się międzypokoleniowym miejscem spotkań dla mieszkańców.

To będzie Dom Kultury otwarty dla wszystkich mieszkańców. Już teraz z naszej oferty korzystają osoby z innych dzielnic. Stworzenie komfortowej przestrzeni dla różnych już realizowanych przedsięwzięć, pozwoli nam nie tylko zwiększyć ich dostępność i atrakcyjność. Będziemy mogli także zoptymalizować koszty wydarzeń kulturalnych, na które tylko w tym roku 50-krotnie wynajmowaliśmy lokale komercyjne – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Przygotowania do rozpoczęcia budowy inwestycji przy ulicy Twardej 8/12 trwają już od kilku lat. W 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny (zwyciężyło biuro Kalata Architekci) i uzyskano pozwolenie na budowę. Do końca przyszłego miesiąca zaktualizowana zostanie dokumentacja projektowa, po czym ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę i rozpocznie budowę Domu Kultury. Inwestycja warta 136 milionów złotych dojdzie do skutku dzięki podwyższeniu środków inwestycyjnych przed radę m.st. Warszawy.

źródło: Kalata Architekci / Eliza Kalata, Szymon Kalata, Anna Jach /  https://kalata.waw.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Edukacja | Kultura | Ciekawostki