W Bytomiu powstaje największa w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa

To już zaawansowane prace. W Bytomiu powstaje zewnętrzna ściana wspinaczkowa, która będzie największą w Polsce. Ze szczytu konstrukcji rozpościera się genialny widok na miasto.

Największa w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa powstaje na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom przy ulicy Kilara. W sumie jej wysokość wyniesie 22 m, a budowa pochłonie prawie 2 mln zł.

Wysokość ściany będzie wynosić 22 metry, co umożliwi wspinaczkę aż na wysokość 20 metrów. Tym samym będzie to najwyższa i najnowocześniejsza zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Polsce i jedna z najwyższych w Europie – mówi Dobromir Bujak, prezes klubu sportowego Skarpa Bytom.

Ściana wspinaczkowa znajduje się na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego “Rozbark”. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu znajdował się ogromny komin kopalni. Nowa ściana wspinaczkowa budowana jest w konstrukcji drewnianej, która zostanie wzmocniona elementami stalowymi. Po zakończeniu prac budowalnych będzie tu można organizować zawody rangi międzynarodowej.

Budowa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu – Rozbarku to doskonały przykład, jak powinna wyglądać rewitalizacja pokopalnianych obiektów – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.


Wspomniana już kopalnia działała ponad 140 lat. Kopalnię zlikwidowano w 2004 roku, a część najcenniejsze zabudowy zachowano i poddano rewitalizacji. W kompleksie działa też między innymi Teatr Tańca “Rozbark”. Pozostałe obiekty – szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal służą mieszkańcom.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ściany zakończy się jeszcze latem tego roku.

fot. Archiwum Skarpa Bytom, źródło: UM Bytom

Czytaj też: Bytom | Sport | Ciekawostki | Drewno | whiteMAD na Instagramie