fot. Vesa Laitinen

W fińskim mieście Kerava stanęły meble miejskie od polskich projektantów

Kerava to liczące nieco ponad 30 tysięcy miasto nieopodal Helsinek w Finlandii. Kilka tygodni temu ustawiono tam kolorowe meble miejskie autorstwa polskich projektantów. Akcję zorganizowano z pomocą gdyńskiego zespołu Traffic Design.

Stowarzyszenie Traffic Design od lat zmienia krajobraz Gdyni. Pomaga w projektowaniu elewacji budynków i dba o miejskie detale – elementy małej architektury. O efektach pracy Traffic Design pisaliśmy wielokrotnie, artykuły można znaleźć TUTAJ.

Najnowsza realizacja zespołu to “zimoodporny” zestaw mebli miejskich dla Keravy. Meble to siedziska, których projekt bazuje na systemie siedzisk Parkly. Zespół Traffic Design zaprojektował zestaw dodatków, by zachęcić młodzież do korzystania z przestrzeni publicznej także w chłodne i ciemne dni.

Dodatki, które ozdobiły meble to wzorzyste elementy, których wygląd został opracowany w oparciu o warsztaty wspólnego projektowania z uczniami tamtejszego liceum. Uczestnicy przeanalizowali tożsamość miasta i szukali inspiracji. Jedną z nich byłą długoletnia tradycja cyrkowa Keravy, do której w swoim projekcie nawiązała Renia Maj.

Dla nas to zupełnie nowe doświadczenie wspólnej pracy koncepcyjnej i projektowej z designerami z Finlandii. Dodatki zostały wykonane w Polsce przez Mapalu i KB Cut, złożone przez niezłomną ekipę naszych wykonawców i przetransportowane do Finlandii, gdzie zostały na nowo dopasowane do wyprodukowanych wcześniej modułów Parkly – tłumaczy zespół Traffic Design.

Montaż mebli odbył się w ekstremalnych warunkach – 10 stopni Celsjusza. Kolorowe meble wzbudziły zainteresowanie, a w pracach montażowych brała udział spora grupa uczestników warsztatów.

fot. Vesa Laitinen

Głównym elementem zestawu jest duży moduł z dającym schronienie przed wiatrem zadaszeniem, do którego przylegają tarcze do celowania śnieżnymi kulami. Nie zabrakło też stojaków rowerowych zachęcających do korzystania z tego środka transportu niezależnie od pory roku.

System uwzględnia też istniejącą infrastrukturę miejską: jeden z modułów znajduje się na oświetlonym tarasie miejskiej biblioteki, gdzie użytkownicy mogą otrzymać ciepłe napoje i koce. Mały mebel umieszczony został pod miejską latarnią, wykorzystując po zmroku istniejące oświetlenie (słońce w grudniu zachodzi tu podobnie jak w Polsce tuż po 15.00).

fot. Vesa Laitinen

źródło: Traffic Design

Czytaj też: Meble miejskie | Ciekawostki | Finlandia  | Gdynia | Polecane | whiteMAD na Instagramie