Otwockie targowisko przy ulicy Orlej zyska nowy wygląd. W przyszłym roku rozpoczną się prace, po których zaniedbane stoiska handlowe zamienią się w roboczo nazwany “Biały Bazarek” – budynek w charakterystycznym stylu nadświdrzańskim, znanym też jako świdermajer.
Władze Otwocka chcą w końcu uporządkować ten najbardziej zaniedbany fragment centrum miasta. Targowisko jest jego wizytówką, gdyż to jedna z pierwszych rzeczy, które widzą podróżni wychodzący z położonej nieopodal stacji kolejowej.
Obecne stoiska handlowe zostały wybudowane ponad trzydzieści lat temu. Miały służyć kupcom tylko tymczasowo, do momentu powstania nowego bazaru. Z planów nic nie wyszło, a targowisko pozostało w takim prowizorycznym stanie do dziś. Na jego miejscu ma powstać okazały budynek ze stanowiskami handlowymi, do którego przeniosą się tamtejsi kupcy. Oprócz funkcji usługowej i handlowej mają znaleźć się tam także piekarnia czy lokale gastronomiczne. Nowy wielofunkcyjny budynek architektonicznie będzie nawiązywał do stylu nadświdrzańskiego, z którego Otwock słynie. Zostanie także uporządkowane całe otoczenie. Przebudowana zostanie ulica Orla. Powstaną nowe chodniki i duży parking dla samochodów. Na czas budowy zostaną zapewnione tymczasowe miejsca do handlu dla przedsiębiorców, którzy pracują na tym terenie na co dzień. W przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe, zaraz po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 8 mln złotych. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia PAKA projekt.
Targowisko przy Orlej obecnie i po przebudowie. Fot. Urząd Miasta Otwocka i Google Maps
Świdermajery powstawały na przełomie XIX i XX wieku na południowy wschód od Warszawy, wzdłuż Kolei Nadwiślańskiej. Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli, mieszkający w osadzie położonej nad rzeką Świder. Nazwę „świdermajer”, jako żartobliwie podobną do nazwy biedermeier, wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu Wycieczka do Świdra. Styl ma elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego o lekkiej konstrukcji i bogato zdobionych pawilonach. Główna bryła budynku posiada wpływy architektury szwajcarskiej. Andriolli wzbogacił formę o werandy i przedsionki zaczerpnięte z architektury schronisk alpejskich i rosyjskich daczy. Dla stylu charakterystyczne są drewniane ażurowe zdobienia werand i ganków oraz szpiczaste zwieńczenia dachów.
Źródło: Urząd Miasta Otwocka
Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Miasto | Architektura w Polsce | Otwock