W Szczecinie rozdano mieszkańcom kilkaset drzew. To 2-metrowe jabłonie

Setki drzew rozdano w ramach wydarzenia “Szczecin idzie w zielone”, którego organizatorem są Urząd Miasta Szczecin oraz Zakład Usług Komunalnych.

To nietypowy pomysł na zazielenienie miasta. Sadzonki jabłoni mają dwa metry wysokości. Mieszkańcy mogli je odbierać u partnera wydarzenia, jakim jest Ecogenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Drzew nie rozdano jednak za darmo. Mieszkańcy musieli wymieniać sadzonki na użyteczny przedmiot ze swojego domu.

W Ekoporcie przy ulicy Arkońskiej znalazło się 500 drzewek, przy ulicy Leszczynowej kolejnych 200 – podobnie jak przy ulicy Taczaka. Mieszkańcy po okazałe sadzonki zaczęli ustawiać się już przed godziną 10. Każdy przyniósł ze sobą użyteczny przedmiot, który trafi do charytatywnej Galerii Szpargałek. W zamian otrzymali dwuletnie, ponad dwumetrowe jabłonie.

Pomysły na ich wykorzystanie były różne. Część osób zamierza posadzić je w prywatnych ogrodach. Część – za zgodą administratora terenu – przy swoich blokach lub na terenie osiedla. Cieszy to, że podarowane drzewa z pewnością będą zauważalne w przestrzeni miasta – mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

setki drzew


Akcja rozdawania sadzonek trwa do wyczerpania zapasów. Jednej osobie przysługuje jedna jabłoń, niezależnie od ilości przyniesionych przedmiotów. Po sadzonki można się zgłaszać w godzinach od 10 do 19, od poniedziałku do piątku.

Kiedy pracownicy rozdadzą wszystkie sadzonki, przygotują wystawę 900 użytecznych przedmiotów. Wszyscy będą mogli zobaczyć, co przekazali mieszkańcy. Prezentacja przedmiotów odbędzie się 25 września na terenie Ekoportu przy ulicy Taczaka.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Szczecin  | Łąki kwietne | Drzewa

źródło: UM Szczecin