FOT. WOJCIECH SURDZIEL / wosu.pl

W tym roku w Warszawie przybędzie prawie 4 km zielonych torów

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na metamorfozę kolejnych odcinków torów. W tym roku sieć zielonych torów powiększy się do łącznej długości 31 km.

W tym roku Tramwaje Warszawskie planują zazielenić odcinek o długości 3,7 km. Dzięki temu łączna długość zielonych torów w Warszawie zwiększy się z 28 do 31 km. Tory z rozchodnikiem pojawią się na czterech ulicach.

Pierwsza interwencja nastąpi przy ulicy Puławskiej, na odcinku od Olszewskiej do Madalińskiego (600 m). Kolejne zielone tory powstaną na Woli (1,7 km), gdzie tramwajarze pracują nad wymianą szyn i podkładów między pętlą Koło a Aleją Prymasa Tysiąclecia. Gdy skończą, będzie można przykryć torowisko zielonym dywanem. Ostatnie dwa odcinki to tory na Chałubińskiego i w al. Niepodległości od Nowogrodzkiej do Nowowiejskiej i dalej Nowowiejską do placu Politechniki. Długość zielonych torów wyniesie tu 1,4 km. Zielone tory w centrum zostaną pokryte rozchodnikiem. To bylina, która nie wymaga podlewania i kwitnie na wiele kolorów. Wykonawca, firma Werde, zajmie się rozłożeniem rozchodnika jeszcze w tym roku. Przez 3 lata będzie także zajmował pracami utrzymaniowymi. Wartość prac wyniesie 6,5 mln złotych netto.

W sumie stolica Polski może pochwalić się łączną długością 28 km zielonych torów. Długość ta będzie rosnąć, bo założenia by budować torowiska w zielonej wersji obejmują też dopiero planowane inwestycje, takie jak tramwaj do Wilanowa.

FOT. WOJCIECH SURDZIEL / wosu.pl

Przy nowych torach będą posadzone wysokie, wyrośnięte drzew. Na trasie do Wilanowa nawet w węższych miejscach, gdzie nie można byłoby myśleć o drzewach, pojawią się specjalnie formowane egzemplarze. Oprócz tego przewidziano posadzenie zwykłych drzew. Drzewa pojawią się także na części peronów, pasażerowie będą mogli czekać na tramwaj w ich cieniu – informują Tramwaje Warszawskie.

Łącznie przy budowie tramwajowego połączenia z Wilanowem posadzonych zostanie nawet 1000 nowych drzew.

fot. Wojciech Surdziel / wosu.pl, źródło: Tramwaje Warszawskie

Czytaj też: Warszawa | Komunikacja miejska | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły