fot. UM Warszawa (dzielnica Włochy)

W Warszawie odsłonięto nowy mural. Upamiętnia baloniarza Franciszka Hynka

Mural znajduje się na ścianie budynku u zbiegu ulic Hynka i Sabały w warszawskich Włochach. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 61. rocznicę śmierci Franciszka Hynka, żołnierza, lotnika i sportowca.

O powstaniu muralu zadecydowali sami mieszkańcy, powstał on bowiem w ramach Budżetu partycypacyjnego 2019. Pomysłodawcą i autorem projektu muralu jest Artur Adamiec, który zmienił fasadę szarego bloku. Mural powstał na dwóch ścianach. Składa się z czerwono-białego balonu, który zdaje się unosić na pokrytym chmurami niebie. Spoglądając na mural z narożnika ten zdaje się być trójwymiarowy.

Tuż obok muralu odsłonięto tablicę upamiętniającą Franciszka Hynkę oraz zwycięstwo Polski w 2018 r. w wyścigu Gordona Bennetta. Polskę reprezentował zespół w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański.

Franciszek Hynek urodził się w 1897 r., zmarł w 1958 r. Ukończył seminarium nauczycielskie, ale po wybuchu I wojny światowej służył na froncie rosyjskim i włoskim jako żołnierz Legionów Polskich. Reprezentował Polskę na balonowych zawodach świata o puchar Gordona Bennetta. Hynek walczył też w II wojnie światowej, był członkiem ZWZ i AK. Aresztowany przez Niemców został osadzony na Pawiaku, a następnie wysłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla lotnictwa sportowego. Zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w katastrofie podczas lotu balonem.

fot. UM Warszawa (dzielnica Włochy)

Jest szansa, że w Warszawie pojawi się kolejny mural o tematyce lotniczej. Trwa głosowanie w nowym budżecie partycypacyjnym, wśród zgłoszonych projektów jest mural dla Żwirki i Wigury.

zdjęcia: Filip Idzikowski (facebook.com/NieboBezGranic)