W Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Zaadaptowano na nie starą leśniczówkę

Prace przy budowie nowego Centrum Edukacji Ekologicznej warszawskich Lasów Miejskich są już na finiszu. W ramach inwestycji wyremontowano zabytkową leśniczówkę zlokalizowaną przy ul. Papirusów na Bielanach, a tuż za nią powstał nowy obiekt – nowoczesny i energooszczędny. Otwarcie kompleksu zaplanowano w tym roku.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje tuż przy Lesie Młocińskim. Nowy obiekt umożliwi rozwój dotychczasowej bazy dydaktycznej warszawskich leśników. Poza lekcjami o tematyce typowo leśnej będzie tutaj można dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii. Uruchomienie zajęć w nowym centrum planowane jest w drugiej połowie roku. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki i ścieżki wśród zieleni.

Centrum Edukacji Ekologicznej


Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach pokryto roślinnością. W centrum działają już pompy ciepła a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został również w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne. Niemal gotowa jest też stara leśniczówka. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to niemal 18 mln zł.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

Źródło: um.warszawa.pl

Zdjęcia: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Metamorfoza | Renowacja | Warszawa