Wall House Przemek Olczyk

Wall House. Rezydencja na Mazurach zaprojektowana przez Przemka Olczyka

Wall House, bo tak nazwano nietypową rezydencją na Mazurach, został zaprojektowany przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. Projekt domu rekreacyjnego, dla którego priorytetem było stworzenie prywatnej, wygrodzonej przestrzeni, to pomysł Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. Rozłożystą willę cechuje oryginalny mur, definiujący na nowo tradycyjną zagrodę mazurskich rezydencji.

Wall House zlokalizowany na Mazurach to spełnienie marzenia inwestorów o wakacyjnym domu z basenem. Architekt Przemek Olczyk umiejscowił go frontem do jeziora, otwierając bryłę widokowo na najbardziej atrakcyjne kadry. Do budynku prowadzi zaprojektowana pod kątem droga, mająca swoją kontynuację za domem. Niczym wstęga, prowadzi gości przez geometryczne zaułki wypełnione zielenią i przestronne wnętrza, do przystani nad jeziorem.

Wyzwaniem projektowym było przestrzenne wydzielenie domu o otwartym planie i bogatym programie użytkowym spośród sąsiednich działek. W odpowiedzi powstał Wall House. 

– Na tym zależało inwestorom, którzy chcieli uzyskać pełną swobodę i intymność korzystania z otwartej przestrzeni domu, przechodzącej w rozległy taras z basenem i jacuzzi, zachowując zarazem niezakłócony widok na otoczenie. Ponadto istotnym założeniem projektowym było stworzenie bariery akustycznej dla sąsiednich budynków – zaznacza architekt Przemek Olczyk. 

I dodaje: – Rozwiązaniem okazał się estetyczny parawan, który skutecznie wygradza przestrzeń. W rzeczywistości jest to efekt przedłużenia wewnętrznych ściany domu, dzięki czemu architektura stanowi naturalną kontynuację, niwelując wszelkie bariery wizualne.


Drewniane belki przedzielone szklanymi płaszczyznami tworzą charakterystyczny mur, nawiązujący z jednej strony do sąsiadującej z domem stadniny, a z drugiej do tradycyjnych ogrodzeń mazurskiej zabudowań. Wysokie na niemal 3 metry ogrodzenie jest zarazem najistotniejszym elementem architektury, wyróżniającym projekt i budującym jego indywidualny charakter, a także nadającym nazwę Wall House.

Prosty i czytelny układ wnętrz Wall House zawdzięcza konsekwentnie kreślonym, długim liniom. Architekt poprowadził je równolegle do ścian zamykających bryłę, ale otwierając wnętrze na otoczenie. Prostopadle do nich zaprojektowane szklane ściany dzielą 700 m kw. przestrzeni, zapewniając jej zarazem transparentność i doskonałe doświetlenie wnętrz. – Z jednej strony otwierają się na jezioro, a z drugiej na wewnętrzne atrium, dając poczucie ogromnej przestrzeni. Stojąc w centrum budynku widać jednocześnie całą powierzchnię domu – zaznacza Olczyk. 

We wnętrzach króluje drewno, odwołujące się do tradycji mazurskich domów, nasuwające skojarzenie z jachtami, wakacyjnym relaksem i sportowymi pasjami. Naturalnym materiałom towarzyszy szkło i aluminium, przesądzające o nowoczesnym charakterze Wall House. – Wall House to ekologiczny dom, naszpikowany zarazem najnowszymi technologiami, optymalizującymi zużycie wody i energii – pointuje Olczyk.

O architektach: 

Mobius Architekci – Mobius oferuje usługi projektowe w pełnym zakresie architektonicznym. “Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi biurami inżynierskimi. Wykonujemy projekty w dowolnej lokalizacji na terenie Polski i Europy. Naszym celem jest odnajdywanie fragmentów unikalności i oryginalności w obszarze architektury współczesnej. Powoływanie do istnienia niekonwencjonalnych form. Przeobrażanie pomysłów w kształty, a form w emocje.” – czytamy na stronie Mobius 

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy na łamach whiteMAD opisujemy realizacje i projekty pracowni Mobius. Niesamowitą willę DUNE HOUSE opisywaliśmy w 17 numerze magazynu whiteMAD, który możesz kupić TUTAJ. Wszystkie publikacje online na temat twórczości Mobius znajdziecie TUTAJ! 

Źródło materiałów: Mobius Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Mobius Architekci | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie | Wille i rezydencje