Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Warszawski modernizm – kamienica Jana Łaskiego przy pl. Unii Lubelskiej

Przy placu Unii Lubelskiej do dziś stoją jedne z najbardziej efektownych kamienic w stolicy. Uniknęły poważniejszych zniszczeń podczas II wojny światowej i miały więcej szczęścia niż budynki położone w centrum miasta. Jednym z nich jest kamienica Jana Łaskiego stojąca pod adresem Bagatela 15.

Modernistyczna kamienica Jana Łaskiego powstała w latach 1911-1912 według projektu duetu architektów – Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa. Na parterze i pierwszym piętrze mieściły się lokale usługowe. Na ostatnim piętrze ulokowała się kawiarnia o wdzięcznej nazwie “Niespodzianka”, a na charakterystycznych glorietach, wieńczących kamienicę i dominujących nad placem Unii Lubelskiej, były małe tarasy widokowe. W latach 1915 – 1944 w kamienicy mieściło się Gimnazjum i Liceum Janiny Popielawskiej i Janiny Roszkowskiej.

Lata 1933-1935, Plac Unii Lubelskiej – uroczystość przy pomniku Lotnika. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/


Kamienica uniknęła poważnych zniszczeń podczas działań wojennych. Uszkodzeniu uległ głównie dach i wspomniane gloriety. Nieruchomość została odbudowana w latach 1946-1948, wtedy usunięto tarasy, które zastąpiono okrągłymi daszkami. W dniu 5 czerwca 1995 r. kamienica została wpisana do Rejestru Zabytków pod poz. 1591-A. W 2016 roku przeprowadzono generalny remont elewacji, m.in.: usunięto stare tynki z lat 80., niepasujące do zabytkowej architektury i wykonano nowe, gładkie oraz nałożono kolory zatwierdzone przez konserwatora, czyli jasnoróżową elewację z elementami sztukaterii w kolorze bieli.

Kamienica podczas powojennej odbudowy. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ i whiteMAD/Mateusz Markowski

Źródło: odkrywcawarszawy.blogspot.com

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce