Fot. Zamek Królewski na Wawelu

Wawel: licytacja wyjątkowego zwiedzania królewskiego strychu w ramach zbiórki WOŚP

To stąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Kraków. Wstęp mają tu jednak tylko nieliczni pracownicy zamku. Właśnie nadarzyła się okazja, dzięki której każdy z nas może stać się wyjątkowym gościem na królewskim strychu tej renesansowej rezydencji i zobaczyć podczas niepowtarzalnego zwiedzania, co Wawel skrywa w niedostępnych na co dzień zakamarkach.

Zamek Królewski na Wawelu dołączył do licytacji w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przedstawiając propozycję wyjątkowej wycieczki na – nieudostępniony nigdy zwiedzającym – wawelski strych, w towarzystwie wyjątkowego przewodnika.

Wawel. Fot. Marcin Konsek / Wikimedia Commons


Obecnie strych Wawelu pełni głównie funkcje techniczne, ukrywając w swoich zakamarkach infrastrukturę zasilania, wentylacji i systemy pożarowe. Jednakże konstrukcja stalowa dachu, będąca przykładem zabytkowej techniki i pochodząca z początków XX wieku, budzi zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i laików, ze względu na swoją unikalność. Jest to pierwsza w Polsce metalowa więźba dachowa o takiej skali. Decyzja o budowie nowego dachu zapadła w 1905 r., po tym, jak Zamek Królewski został odzyskany z rąk austriackich. Gmach był w dużym stopniu zdewastowany, w tym także dach. Opracowano wówczas specjalną konstrukcję stalową, nawiązującą kształtem do pierwotnej z okresu renesansu. Została ukończona w zasadniczej części w 1914 r., przed rozpoczęciem I wojny światowej.

Zwycięzcy aukcji poznają mało znaną historię powstawania wawelskiej rezydencji, doświadczą historii – dosłownie – na wyciągnięcie ręki, wejdą tam, gdzie na co dzień nie sięga wzrok żadnego zwiedzającego.

Zachęcamy do włączenia się w licytację!

LICYTACJA NA ALLEGRO OD: 1 zł

https://allegro.pl/oferta/zwiedzanie-strychow-zamku-krolewskiego-na-wawelu-po-raz-pierwszy-w-historii-15055426519?fbclid=IwAR2_unArJVc5ei55TnVnR3AmX40GxG2V953ENEjB6T1Xjy0padu9bDAbgGA
DLA: 4 OSÓB
PRZEWODNIK: DYREKTOR ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU
DATA WAŻNOŚCI: 31 grudnia 2024
TERMIN ZWIEDZANIA: DO USTALENIA
TERMIN ZAKOŃCZENIA LICYTACJI: 29 STYCZNIA, GODZ. 12.00

Źródło: Zamek Królewski na Wawelu, malbork.naszemiasto.pl, lifeinkrakow.pl

Czytaj też: Architektura | Wydarzenia | Miasto | Kraków | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje