Welier. Nietypowa pracownia jubilerska na rynku w Czempiniu.

Welier to nietypowa pracownia jubilerska połączona z otwartą przestrzenią kreatywną. Lokal, który założyła i prowadzi Weronika Walenciak znajduje się w kamienicy na rynku w Czempiniu. To miejsce to nie tylko salon jubilerski, gdzie można tylko wejść i kupić biżuterię. To holistyczne miejsce łączące sztukę jubilerską, centrum spotkań, a także przestrzeń warsztatowa i pracownia.

Jak mówi sama Weronika: “Welier to Nieoczywista Pracownia Jubilerska połączona z przestrzenią warsztatową i cudownym ogrodem oferująca różne eventy dla społeczności lokalnej, ale nie tylko – wystawy, spotkania z gośćmi, warsztaty jubilerskie i obrączkowe, zajęcia self-care, warsztaty kreatywne oraz jogę plenerową w okresie letnim w ogrodzie Welier.”

A za tym wszystkim, jako pomysłodawczyni stoi Weronika Walenciak. Weronika również odpowiada za projekt wnętrza pracowni. Meble, ekspozytory, strefa warsztatowa powstały na bazie jej rysunków koncepcyjnych, a o samej pracowni mówi, jako o urzeczywistnionym marzeniu. Weronika marzyła o pracowni jubilerskiej, która nie będzie hermetyczna, zamknięta na innych, w której będzie można zobaczyć jak wygląda praca rzemieślnika – złotnika, a także doświadczyć pracy projektanta biżuterii. Stąd w pracowni ażurowa ściana z mosiężnymi prętami – gdy klient wchodzi do pracowni kątem oka widzi co tworzy się obecnie w przestrzeni jubilerskiej.

Gabloty na biżuterie są mobilne, dzięki czemu w okresie jesienno – zimowym łatwo jest przearanżować pracownię na potrzeby warsztatów. Przestrzeń zdobią złote nieregularne, abstrakcyjne elementy, które dekorują sufit oraz korytarz w pracowni. We wnętrzu przestrzeni dominują obłości, w kolorze charakterystycznym dla marki biżuteryjnej Weroniki – pudrowy róż, oliwka oraz lastriko, a na zewnątrz Welier znajduje się sporo zieleni oraz fontanna, która świetnie sprawdza się podczas relaksacji i medytacji w trakcie praktyki letniej jogi.  Łazienka jest w odcieniach różu oraz szczotkowanego złota.


Drzwi do łazienki są w kształcie półłuku i to one rozpoczynają już zaraz po wejściu zanurzenie się w obłych formach. W strefie klienta znajduje się miejsce do wspólnego projektowania biżuterii z klientem. W tym miejscu znajduje się welurowa, wygodna sofa zaprojektowana przez Weronikę i zrealizowana przez lokalnego rzemieślnika. Ideą projektu Welier było działalnie lokalne już od samego początku – czyli zrzeszenie lokalnych rzemieślników i stworzenie przez nich na bazie projektu Weroniki nietypowych mebli.

Weronika projektuje i wykonuje biżuterię, jest nauczycielem jogi, prowadzi warsztaty jubilerskie, warsztaty malarskie, jeździ na gravelu i swoją dobrą energię dzieli z innymi ludźmi… Artystyczna dusza o wielu innych jeszcze pasjach!

Przez 7 lat poruszała się po Polsce i nie tylko, rozwijając swoje umiejętności jako artysta – projektant, pracując dla wielu firm jako projektant wzornictwa,  a w maju 2023 roku wraz ze swoim kreatywnym bagażem doświadczeń postanowiła otworzyć Welier – Otwartą Przestrzeń Kreatywną w Czempiniu  dostępną dla każdego, w której każdy będzie mógł odkryć swój talent i poczuć się jak nieoszlifowany diament.

zdjęcia: Agata Śmichurska

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Kamienica | Biżuteria | Butik  | Polscy projektanci