Więcej miejsca dla drzew w Krakowie. Zerwali beton i położyli warstwę mineralną

Więcej miejsca dla drzew udało się udało się wydzielić w ramach przebudowy alei Róż w Nowej Hucie. Dzięki przeprowadzonym pracom poprawiono warunki rozwoju dla rosnących tam lip.

To przykład działania, dzięki któremu uległy poprawie warunki drzew, które rosną przy alei Róż. Sama aleja przeszła metamorfozę dzięki projektowi zgłoszonemu do Budżetu Obywatelskiego. Posadzono tam mnóstwo kwiatów i krzewów oraz zerwano warstwy betonowych płyt. O tej metamorfozie pisaliśmy niedawno TUTAJ.

Cały projekt przebudowy alei ma jeszcze jeden ciekawy aspekt. Podczas prac poprawiono warunki siedliskowe rosnących już tam dwóch szpalerów lip. Podczas prac zerwano betonowe płyty, które znajdowały się blisko konarów oraz wymieniono glebę. Pod drzewami znajduje się teraz warstwa mineralna.

Taka warstwa jest podłożem strukturalnym stworzonym z materiałów o różnej frakcji. W Krakowie wykorzystano ziemię amsterdamską z górną warstwą nawierzchni mineralnej. Podłoże tego rodzaju przyczynia się do poprawy warunków, w których rosną drzewa, umożliwia to lepszy pobór między innymi wody i ma ogromne zalety na terenach zurbanizowanych.


Aleja Róż to jednak plac miejski i trakt komunikacyjny, również w obrębie rosnących tam drzew. Zieleń nie może pojawić się jednak na całej powierzchni placu. Krakowscy urzędnicy tłumaczą, że utrzymanie tam trawnika byłoby trudne w kontekście panujących w tym miejscu warunków. Drzewa oraz znajdujące się wokół placu budynki kładą się cieniem na trawniku, który również potrzebuje wody, a o którą konkurowałby z już niemłodymi lipami.

W sumie na alei Róż posadzono 24 dodatkowe lipy.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie,UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Metamorfoza | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły