Wiejski dom otoczony lasem. Opuszczone gospodarstwo dostało drugie życie

Stary wiejski dom, położony w spokojnej i malowniczej okolicy, oczarował jego przyszłych właścicieli zarówno ogrodem zapewniającym mnóstwo prywatności, jak i otaczającymi go pięknymi lasami. Choć budynek był w opłakanym stanie, krył w sobie wielki potencjał i wyzwanie dla biura projektowego Miramari, któremu zlecono jego przebudowę.

Para znalazła urokliwe miejsce, które z każdej strony otaczał piękny las. Położenie domu zapewniało dużo prywatności, której szukali i pragnęli, lecz sam budynek wymagał całkowitego remontu. Jak wspomina projektantka Monika Turner, w budynku pozostawiono jedynie dach i zewnętrzne ściany. Ocalona historyczna substancja została zaadaptowana do potrzeb nowych właścicieli. Zaprojektowano kilka dużych przesuwnych okien, aby wpuścić zachwycające otoczenie do wnętrza budynku. Jednocześnie właścicielom zależało na zachowaniu pierwotnego charakteru.


Ściana szczytowa domu pozostała utrzymana w stylistyce zbliżonej do otaczającej go wiejskiej zabudowy. Zamknięte łukiem okna o swojskim charakterze doskonale podkreślają historycznego ducha starego gospodarstwa. W pracach nad ogrodem architekci z Miramari połączyli swoje siły z inżynierką Janą Pyškovą, a później z architektem Janem Záhorą. Prywatność mieszkańcom przed domem zapewnia stylizowana brama z furtką.

 

 

Przestronna koncepcja domu została efektownie połączona z fasadą. Ze wszystkich okien roztaczają się piękne i niczym niezakłócone widoki. Główna przestrzeń domu została zagospodarowana przez architektów w najbardziej wydajny i wygodny sposób. Główna sypialnia posiada garderobę i dużą łazienkę. Na piętrze domu znalazło się miejsce na dodatkowy osobny pokój i gabinet. Na tarasie obok domu oraz pod orzechami w ogrodzie zaaranżowano część wypoczynkową, gdzie można organizować spotkania z rodziną i przyjaciółmi, w otoczeniu pięknej przyrody. Właścicielka domu lubi jasne, przestronne przestrzenie, ale mimo swojej otwartości muszą być one bardzo przytulne.

„Zawsze staram się projektować wnętrze tak, aby było przyjazne i wygodne, a klient miał wrażenie, że przestrzeń otula go jak ciepły koc. Nie może być zimno!” – mówi projektantka Monika Turner.

Wiejski dom

 

Bez wątpienia udało się to osiągnąć. Całość sprawia wrażenie całkowicie harmonijnej i kompaktowej. Nic tu nie krzyczy, każdy przedmiot stanowi część spójnej całości. Użyte kolory tworzą paletę delikatnych, neutralnych odcieni beżu, szarości, bieli i brązu. Aby uzyskać potrzebną patynę, autorzy pomalowali budynek wapnem, a kamienny cokół dopełnia historycznego charakteru. Podłogi domu wykonano z betonu, drewna lub wyłożono naturalną wykładziną. Wiele elementów wykończenia i wyposażenia wnętrza również wykonano z drewna, a część starych krokwi postanowiono wyeksponować.

Ważną rolę odgrywa tu oświetlenie, dostosowane intensywnością do pory dnia. Właściciele są bardzo zadowoleni ze swojego wiejskiego domu. Cenią sobie na przykład parapet do siedzenia przy dużym oknie w salonie, a także długą ławę przy kominku, która z jednej strony służy jako miejsce do siedzenia przy stole w jadalni, a z drugiej tworzy miejsce na telewizor i schowek na drewno. Ich niegasnący zachwyt budzi także duża garderoba oraz przestronna i wypełnioną światłem łazienka.

Źródło: miramari.cz

Czytaj też: Architektura | Czechy | Drewno | Vintage | whiteMAD na Instagramie

Temat: Wiejski dom otoczony lasem. Opuszczone gospodarstwo dostało drugie życie