Wieża ciśnień w Bydgoszczy po remoncie. Można ją zwiedzać!

Wieża ciśnień w Bydgoszczy to jeden z ciekawszych zabytków miasta. Budynek Wieży Ciśnień wybudowano w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim według projektu Carla Meyera. Jego odbiór nastąpił w maju 1900 roku.

Po konserwatorskim remoncie od soboty (23 września) dla odwiedzających znów dostępna będzie wieża ciśnień z popularnym tarasem widokowym na panoramę miasta. W najbliższy weekend obiekt będzie dłużej czynny, a wstęp bezpłatny!

Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Budynek zaplanowano na planie koła z niewielkim ryzalitem wejściowym od północy. Bryła budynku jest cylindryczna, nieco przysadzista, z mniejszej podstawie i większej części zbiornikowej, zwieńczony dachem stożkowym, krytym blachą miedzianą, zwieńczonym ozdobną wieżyczką widokową- 6-boczną latarnią. Wejście do budynku zlokalizowano od strony północnej. Elewacja zdobiona jest między innymi obramieniami z blend,  gzymsami, fryzami, krenelażami z cegły profilowanej i glazurowanej. Budynek posiada 4 poziomy wewnętrzne.

Po zmianie sposobu użytkowania i pracach rewaloryzacyjnych w 2012 roku ponownie został oddany do użytku i od tego czasu pełni funkcje muzealno-wystawową. Jest obok Hali Pomp w Lesie Gdańskim częścią Muzeum Wodociągów. By zachować cenny obiekt w należytym stanie technicznym MWIK zleciły w ubiegłym roku dodatkowe prac konserwatorskie. Objęły one przede wszystkim  naprawę i uszczelnienie odpływów rynnowych, likwidację zawilgoceń, naprawę  uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyskała  nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzono również na tarasie widokowym między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów. Wymienione zostały uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno zielonej barwie. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza. Wszystkie konserwatorskie prace zakończyły się w wakacje.

W Wieży Ciśnień po remoncie znów będzie można obejrzeć stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne będą też  multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są tam również filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać panoramę Bydgoszczy.

źródło, zdjęcia: UM Bydgoszcz / https://www.bydgoszcz.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Miasto | Renowacja | Muzeum | Bydgoszcz | whiteMAD na Instagramie