Wieżowiec z wertykalnym ogrodem w środku

Tianfu Software Park powiększy się o nowe budynki. Holenderska pracownia MVRDV wygrała międzynarodowy konkurs na projekt, który zakłada budowę liczącej 150 metrów wysokości wieży oraz kilku mniejszych budynków. Wrażenie robi wieżowiec z wertykalnym ogrodem, który wypełni cała przestrzeń ogromnego atrium – od podłogi, aż po dach budynku. 

Kompleks zbudowany zostanie w mieście Chengdu w Chinach. To licząca ponad 15 milionów mieszkańców metropolia i stolica prowincji Syczuan. Wprawdzie jak na chińskie realia wieżowiec o wysokości 150 metrów nie robi wrażenia, to jednak wyróżnia go mocno przeszklona fasada oraz wertykalny ogród w środku.

Unikalnym elementem budynku jest ogromne atrium, którego wysokość ogranicza dopiero dach wieżowca. Aby osiągnąć taki efekt architekci pozostawili jeden z narożników jako niezabudowany. Taka forma budynku ma zapewnić użytkownikom dobry widok na górski krajobraz i pozytywnie wpływać na efektywność ich pracy. Wieżowiec z ogrodem da też możliwość odpoczynku w sąsiedztwie z zielenią, bez konieczności opuszczania samego budynku.

Zaprojektowane atrium z jednej strony jest integralną częścią bryły, a z drugiej stanowi próbę połączenia architektury z naturą. Posadzona tu zieleń ma korzystnie wpływać na mikroklimat i umożliwić pasywną wentylację. W ten sposób zużycie energii w budynku będzie niższe. Zieleń ma też dawać cień, co obniży potrzebę mechanicznego chłodzenia pomieszczeń.


Obok zbudowane zostanie liczące cztery poziomy centrum kulturalne (wizualizacja powyżej). Powstanie tam muzeum sztuki, sala konferencyjna, biblioteka i przestrzeń wystawiennicza. Dach budynku będzie otwarty – zaplanowano tam budowę tarasu widokowego mocno obsadzonego zielenią. Mieszkańcy będą mogli tu spacerować jak po parku, usiąść na ławkach czy biegać. To ukłon wobec pobliskiej zabudowy i terenów zielonych. Cały kompleks powstanie na obrzeżach miasta, na granicy z wiejskimi zabudowaniami. Architektura projektu MVRDV ma więc stanowić łagodne przejście między terenem zurbanizowanym a naturą.

projekt: MVRDV

autorzy: Winy Maas, Wenchian Shi

współpraca: Kyo Suk Lee, Sredej Bunnag, Americo Iannazzone, Jiani You, Lucien Glass, Zhou Wang, Samuel Tam, Letizia Pezzini, Matteo Spalletti, Andrius Ribikauskas, Amanda Galiana Ortega, Cai Huang, Xinyuan Zhang, Shanshan Wu, Echo Zhai, Tanja Dubbelaar,
Runjie Liu

wizualizacje: ATCHAIN

Czytaj też: Wieżowiec | Rośliny | Zieleń | Ciekawostki | MVRDV | Chiny | whiteMAD na Instagramie