Willa Ernsta Leonhardta w Łodzi pięknieje. To tu działa Urząd Stanu Cywilnego!

Willa Ernsta Leonhardta to okazały gmach, który stoi przy ulicy Pabianickiej 2 w Łodzi. To właśnie w murach tego budynku funkcjonuje Urząd Stanu Cywilnego. Budynek właśnie przechodzi remont. Obejmuje on kompleksową modernizację wnętrz wraz z montażem klimatyzacji, dzięki której wysokie i niskie temperatury nie przeszkodzą żadnej ceremonii ślubnej.

Ostatni etap inwestycji dotyczy zamówienia i wstawienia nowych mebli. Prace zostaną zakończone w połowie września. Podczas remontu odkryto prawdziwą perłę architektoniczną! Za dawną instalacją ukryte były zabytkowe kolumny, które najprawdopodobniej stanowiły część ogrodu zimowego Ernsta Leonhardta. Były w opłakanym stanie, ale po renowacji ponownie nabrały swojego dawnego blasku. Z uwagi na walory artystyczne poprzedniej aranżacji miasto przekazało ją Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.

Willa Ernsta Leonhardta – historia 

Willa Ernsta Leonhardta położona jest przy ulicy Pabianickiej 2 w Łodzi. Budynek został wybudowany w 1900 roku, a projekt architektoniczny stworzył Ignacy Markiewicz, łódzki architekt, który trwale zapisał się w historii miasta.  Budynek znajduje się w parku przy pl. Niepodległości. Eklektyczna, fabrykancka willa Leonhardta z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Jest to budynek trzykondygnacyjny, podpiwniczony, o konstrukcji tradycyjnie ceglanej, posiada drewniane stropy, dach dwuspadowy.

źródło, zdjęcia: UM Łódź / www.lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Zabytek | Historia | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie  | Metamorfoza