Willa Victoriusa

Willa Victoriusa w Grudziądzu zostanie uratowana. Znajdzie się tam Liceum Plastyczne

Willa Victoriusa to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Grudziądzu. Niedawno rozpoczęły w nim gruntowne prace remontowe, które przywrócą malowniczemu zabytkowi utracony blask. W historycznych murach kształcić się będą uczniowie Liceum Plastycznego w Grudziądzu. W budynku zaplanowano kilka sal dydaktycznych, m.in. pracownię fotograficzną, salę do rysunku, ekspozycji czy rzeźby. Prace odbywają się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zaadaptowana w ten sposób willa ma nawiązać do słynnej Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego, która w okresie międzywojennym kształciła artystyczną elitę Grudziądza i regionu.

Fot. Urząd Miejski w Grudziądzu

Willa Victoriusa


Willa Richarda Victoriusa w 2019 roku została wpisana jest do rejestru zabytków. Położona jest w północnej części Grudziądza (dawniej Graudenz), na terenie Przedmieścia Kwidzyńskiego, przy ul. Armii Krajowej 21-25. Została wzniesiona w 1900 r. i pierwotnie cała parcela z willą posiadała obszerny ogród. Na pocz. XX w. posiadłość zakupił Richard Victorius, właściciel grudziądzkiej emalierni Herzfeld & Victorius. W 1913 r. willę nieznacznie przebudowano dodając do elewacji zachodniej jednokondygnacyjny ryzalit z tarasem. Powiększono też reprezentacyjne pokoje na parterze likwidując pierwotne podziały. W 1928 r. willę zakupił przedsiębiorca Samuel Halperin. On także dokonał kilku przebudów. W okresie II wojny światowej willa stałą się własnością Rzeszy Niemieckiej, a po zakończeniu wojny należała do Skarbu Państwa. Pełniła wówczas funkcję komisariatu policji. Obecnie obiekt stanowi własność gminy-miasta Grudziądz.

Willa Victoriusa obecnie i po renowacji. Fot. Urząd Miejski w Grudziądzu i Google Maps

Willa Victoriusa obecnie i po renowacji. Fot. Urząd Miejski w Grudziądzu i Google Maps

Wojewódzki Konserwator Zabytków w decyzji o wpisie do rejestru zabytków wskazał na ogromną wartość historyczną budynku z uwagi na związek z postaciami istotnymi dla historii Grudziądza. Za równie istotną uznał wartość artystyczną willi, której nadano cechy tzw. stylu malowniczego, przejawiającego się w urozmaiconej, addycyjnej bryle, w której dominuje wysoka czterokondygnacyjna wieża. Ważne w ukształtowaniu bryły są też wysokie dwuspadowe naczółkowe dachy. Jej szczyty posiadają ozdobne dekoracje ciesielskie w postaci krążyn wspartych na wystających końcówkach belek oraz wycinanego ornamentu. W dekoracji willi zastosowano neohistoryczny detal architektoniczny (opaski okienne, naczółki). Zachowany jest też częściowo wystrój wnętrza przejawiający cechy reprezentacyjne (schody, sufity sztukateryjne, elementy boazerii).

Renowacja willi wraz z zagospodarowaniem działki wpisuje się w cały szereg remontów cennych zabytkowych obiektów w Grudziądzu, realizowanych przez władze miasta.

Źródło: Urząd Miejski w Grudziądzu

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Szkoła | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje