Willa w kształcie koła

Willa w kształcie koła. Bryła wynika z kształtu działki.

Willa w kształcie koła zlokalizowana jest w singapurskim mieście Tanglin. Jest to projekt od pracowni architektonicznej Wallflower Architecture + Design. Projektanci nazwali projekt „Water Garden House”. 

Na kupionej przez inwestorów działce mieścił się dom stojący tam od 30 lat. Zadaniem architektów, było jak najlepsze wykorzystanie działki, przy jednoczesnym dopasowaniu się do miejscowych przepisów prawa. W ten sposób architekci zmaksymalizowali dopuszczalną powierzchnię zabudowy i jednocześnie spełnili potrzeby i życzenia właścicieli. Wśród nich znalazło się pragnienie, aby w projekcie znalazł się między innymi wodospad. Działka jest idealnie okrągła, gdy patrzy się na nią z góry. Jest to dość niecodzienne w Singapurze. Okrąg ten wyznacza granicę działki położonej w środku stromej doliny.

Kształt i nachylona topografia terenu były sporymi wyzwaniami, którym projektanci musieli sprostać. Ze względu na oczekiwania właścicieli, dom przyjął kształt litery„C” otaczającej wewnętrzny dziedziniec. Budowa ogrodu w dolnej części doliny była niemożliwa. Nachylenie terenu zainspirowało architektów do umieszczenia kaskadowych tarasów i basenów, które spływałyby do doliny. Bujna zieleń została wkomponowana na każdym poziomie domu, aby brak trawnika nie był odczuwalny.

Krawędź basenu opuszcza się w formie wodospadu, który można podziwiać po wejściu do holu na parterze. Otwierane ekrany z drewna tekowego pokrywają całą fasadę domu i umożliwiają kontrolę prywatności i temperatury w pomieszczeniach. Cień wynikający z wiszących roślin zapewnia dodatkową warstwę prywatności. Paleta barw została celowo ograniczona do trawertynu i bazaltu, aby nie odwracały uwagi od otaczającego krajobrazu.

Poczucie ruchu uzyskane poprzez wiszącą roślinność łączy wszystkie przestrzenie w spójną całość. Efekt ten potęgowany jest również poprzez architektoniczną formę krzywizn i pochyłych fasad, ruch wody i ukształtowanie terenu. Równoważą go stabilne, duże powierzchnie platform, na których znajdują się pomieszczenia mieszkalne. Willa w kształcie koła, położona wśród dojrzałych drzew, cieszy się sporą prywatnością. Jest to niezwykłe zjawisko w tej ciasnej miejskiej okolicy, w pobliżu zgiełku panującego w wokół domu.

O pracowni:
Wallflower Architecture + Design — pracownia architektoniczna założona w 1999 roku w Singapurze przez Tana Chai Chong Robina i Cecil Chee. Innymi projektami pracowni są między innymi projekty o nazwach WATER GARDEN HOUSE, SECRET GARDEN HOUSE, FOREVER HOUSE czy WATER-COOLED HOUSE.

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: https://wallflower.com.sg
Zdjęcia: https://www.instagram.com/raydenongphotography/

Czytaj też: Ciekawostki | Dom | Zieleń | whiteMAD na Instagramie | Basen | Technologia