Wisława Szymborska na srebrnej jednodolarówce. Monet z noblistką jest tylko 700!

Wisława Szymborska na srebrnej jednodolarówce pojawiła się z okazji setnej rocznicy urodzin polskiej noblistki. Wisława Szymborska obchodziłaby dziś setne urodziny. Dlatego Mennica Polska stworzyła wyjątkową srebrną monetę upamiętniającą wybitną polską poetkę. To wszystko z okazji Roku 2023 ustanowionego przez Senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej. Srebrne monety, których jest tylko 700, właśnie trafiły do sprzedaży.

– To małe dzieło sztuki, które rozpoczyna kolekcję „Polskie Noblistki” – informuje Mennica Polska. – Sto lat temu – 2 lipca 1923 roku – urodziła się Wisława Szymborska: poetka, eseistka, tłumaczka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku. Autorka głęboko filozoficznych wierszy, mistrzyni ironii, kolekcjonerka starych pocztówek i koneserka wyrafinowanego kiczu, niechętna patosowi i nieufna wobec wszystkiego, co oczywiste. Moneta kolekcjonerska ma przypomnieć wspaniałą polską poetkę, której wiersze wciąż mają nam wiele do powiedzenia – opowiada Michał Rusinek, Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, która współpracowała z państwową mennicą przy okazji wydania monety.

Wyjątkowa moneta stworzona przez Mennicę Polską przedstawia wizerunek poetki na tle fragmentu rękopisu jednego z jej najbardziej rozpoznawalnych wierszy – „Nic dwa razy”. Moneta o nominale 1 dolara wykonana została z jednej uncji czystego srebra jedynie w 700 egzemplarzach.

– Moneta kolekcjonerska, którą stworzyliśmy wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej, to wyjątkowy projekt, nie tylko ze względu na osobę na niej upamiętnioną i oryginalny design. To także początek serii „Polskie Noblistki”, w której korzystając z wyjątkowych talentów naszych rzeźbiarzy i projektantów, chcemy zapisywać w szlachetnych kruszcach historie najwybitniejszych kobiet polskiej literatury, nauki i kultury – dodaje Katarzyna Budnicka, prezes zarządu i dyrektor naczelny Mennicy Polskiej.

Jak zaznacza Mennica Polska, ten nieszablonowy projekt zadowoli zarówno kolekcjonerów, jak i wielbicieli poezji. Do srebrnej monety dołączony jest poetycki certyfikat autentyczności, całość zaś zapakowano w ozdobne etui o nieprzypadkowym kolorze – ulubionym odcieniu czerwieni poetki. Monetę można kupić w sklepie internetowym Mennicy Polskiej.

Warto dodać, że z okazji setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej w Krakowie powstał park, o którym przeczytacie tutaj: 

Tekst: Tomasz Kobylański

Zobacz również: Ciekawostki | Złoto | Identyfikacja wizualna | Metal

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły