Wizualizacje Placu Dąbrowskiego w Łodzi. Znamy projekt!

Wizualizacje Placu Dąbrowskiego w Łodzi. Znamy ostateczny projekt!

Wizualizacje Placu Dąbrowskiego, które właśnie poznaliśmy potwierdzają, że plac zmieni się nie do poznania. Plac Dąbrowskiego w Łodzi zostanie przebudowany według koncepcji, którą w głosowaniu wskazali mieszkańcy. Głosowanie poprzedzone było cyklem spotkań i konsultacji, które pozwoliły wstępnie określić jakich zmian oczekują mieszkańcy. Konsorcjum firm składające się z pracowni mamArchitekci i Pracowni A2P2 zaprezentowało projekt. Zakłada ona powrót do stylu z lat 60. XX wieku Niebawem to samo konsorcjum zaprezentuje projekt budowlany i wykonawczy nowego placu Dąbrowskiego, który będzie jeszcze konsultowany z mieszkańcami. 

Wszystkie warianty przebudowy przygotowane przez pracownie mamArchitekci i A2P2 zakładały zazielenienie placu, zmianę fontanny i otwarcie przestrzeni na życie miejskie. Różniły się szczegółami, m.in. tym, jak wyglądać będą rośliny czy elementy wodne. W głosowaniu, przeprowadzonym wśród mieszkańców Łodzi na platformie Vox Populi, zwyciężył, z miażdżącą przewagą, wariant drugi – zdobył ponad połowę wszystkich głosów.

Łódź wzbogaci się o atrakcyjny, zielony plac miejski o różnych funkcjach, zachęcający do odpoczynku i rekreacji w cieniu drzew oraz przy szumie wody. Czyli dokładnie taki, jakiego chcieli łodzianie w trakcie konsultacji społecznych – czytamy na stronie łódź.pl.

Wizualizacje Placu Dąbrowskiego – co się zmieni?

Po obu stronach placu (od strony sądu i Collegium Anatomicum) mają pojawić się szpalery dużych drzew. Dodatkowo spora przestrzeń zieleni będzie od strony ul. Narutowicza. Centralna część pozostawiona ma być jako wolna, utwardzona przestrzeń, z zachowanym centralnym widokiem na Teatr Wielki, który widoczny będzie wciąż aż z Dworca Fabrycznego. Nowy zbiornik wodny naprzeciwko teatru podzielony będzie na dwie części z przejściem pośrodku.

Na zmodernizowanym terenie pojawią się food trucki, przestrzeń dla przyjeżdżających do Łodzi, a także urządzenia, które urozmaicą jazdę na deskorolce i rolkach, będą one jednak dyskretnie wpisane w pozostałe otoczenie placu. Na placu Dąbrowskiego znajdą się też ogólnodostępne toalety.

Koncepcja nowego placu Dąbrowskiego autorstwa konsorcjum została uprzednio skonsultowana z łodzianami i łódzkim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zakłada ona powrót do stylu z lat 60. XX wieku. Wtedy na placu było przede wszystkim dużo drzew i można było tam przysiąść w upalny dzień.

Autorzy projektu:
Pracownia mamArchitekci / https://www.mamarchitekci.pl/ 
Pracownia A2P2 / https://a2p2.pl/ 

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Miasto | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie