Wojewoda zablokował poznańską uchwałę krajobrazową. Miasto zmieni przepisy

Uchwała zaczęła obowiązywać 21 lutego. Już kilka dni później poznańską uchwałę krajobrazową unieważnił Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Co dalej? Miasto zapowiada, że nie zamierza rezygnować z walki z nielegalnymi reklamami i jeszcze w tym roku przedstawi projekt nowej uchwały.

Nowa wersja uchwał ma zostać przedstawiona jeszcze przed wakacjami. Oznacza to, że porządkowanie miasta z nielegalnych nośników opóźni się o kilka miesięcy.

Nie zgadzamy się z tą decyzją, jednak jej zaskarżenie do sądu administracyjnego jedynie przedłużyłoby okres chaosu reklamowego w Poznaniu. Priorytetem jest dla nas jak najszybsze rozwiązanie tego problemu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

O tym, jak od kilku miesięcy znikały już nielegalne reklamy pokazywaliśmy w artykułach:

Unieważniając przepisy wojewoda zwrócił uwagę na kwestie wymagające poprawy. W większości dotyczą one kwestii formalnych i nie wpływają merytorycznie na dokument. Niestety wprowadzenie zmian oznacza konieczność powtórzenia procedury – co znaczy, że będzie musiała zostać ponownie zaopiniowana i skonsultowana z mieszkańcami. Radni zajmą się nową wersją dokumentu jeszcze przed wakacjami.

Zmiany będą dotyczyć zniesienia zapisu, który dzielił reklamy na legalne i nielegalne.

Zastrzeżenia Wojewody Wielkopolskiego w tym zakresie zostaną wprowadzone, mimo że przyjęte do tej pory uchwały krajobrazowe i orzecznictwo sądów nie wykluczało możliwości podziału reklam na legalne i nielegalne. Co więcej, rozstrzygnięcie wojewody oznacza, że nośniki postawione zgodnie z prawem zostają zrównane z reklamami nielegalnymi – informuje Urząd Miasta Poznania.

Kolejny wątek, który zostanie zmieniony dotyczy okresu dostosowania. W efekcie w całym Poznaniu obowiązywać będzie jednakowy termin wynoszący 12 miesięcy. To najkrótszy możliwy okres – rok od uchwalenia przepisów wszystkie nośniki reklamowe będą musiały spełniać normy wskazane w uchwale. Wcześniejsza wersja dokumentu zakładała, że okres przejściowy będzie wynosić od 1 roku do 5 lat w zależności od obszaru miasta.

ul. Jeżycka 14 PRZED i PO, fot. Rada Osiedla Jeżyce

Ostatni wątek poznańskiej uchwały krajobrazowej, który zostanie zmieniony dotyczy warunków dostosowania. Urząd miasta informuje, że w tej kwestii będzie wzorować się na przepisach, które obowiązują w Gdańsku. Poznańska uchwała zawierała zapis wskazujący na analizę 3 kryteriów jednocześnie tj. odległości od wiaty przystankowej, wielkości i czasu powstania. Na etapie konsultacji ten zapis nie spowodował uwag od najbardziej zainteresowanych, czyli firm reklamowych, a niektóre z nich nawet wnosiły o rozbudowę kryteriów dostosowawczych według metodyki zaproponowanej przez autorów poznańskiej uchwały. Gdańska uchwała natomiast wskazuje na analizę przyjętych parametrów dostosowawczych jedynie w kolejności wynikającej z tekstu dokumentu.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Miasto | Ciekawostki | Witryna sklepowa | Identyfikacja wizualna | whiteMAD na Instagramie

ul. Poznańska 57 PRZED i PO, fot. Rada Osiedla Jeżyce