Wrażliwość estetyczna od podstaw. Szkoła podstawowa projektu Medusa Group

Szkoła podstawowa projektu pracowni Medusa Group powstanie w sąsiedztwie klasztoru pallotynów w Kleczy Dolnej. Będzie elementem Campu Bemke, przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców pobliskich miejscowości.

Budowa nowej szkoły wkrótce się rozpocznie. Wydano już formalną zgodę na realizację inwestycji. Kampus zbudowany zostanie na terenie ponad stuletnich zabudowań klasztornych księży Pallotynów. Dla architektów to spore wyzwanie, by umiejętnie połączyć nowoczesną architekturę z historyczną zabudową. Dodatkowo architekci muszą uwzględnić zabytkowy charakter miejsca – jest ono pod ochroną konserwatora zabytków.

To dla naszej pracowni nowa przygoda, po raz pierwszy mamy możliwość tworzyć ważną przestrzeń edukacyjną w historycznym otoczeniu, która ma służyć młodym ludziom przez kolejne dziesięciolecia – mówi Przemo Łukasik, współtwórca pracowni architektonicznej Medusa Group.

Budowa szkoły jest dopiero pierwszym krokiem. Docelowo Campus Bemke składać się będzie z sali audytoryjnej, boiska, strefy piknikowej oraz części usługowej. Planowana jest budowa kawiarni i restauracji oraz sceny teatralnej i koncertowej. Nowe budynki otoczą Collegium Marianum, czyli obiekt, w którym od 2013 roku działa szkoła podstawowa i dom rekolekcyjny. Budynek Collegium Marianum zostanie wyremontowany. Całość ma przypominać swego rodzaju nowoczesne, małe gospodarstwo.

Nowa szkoła podstawowa od Medusa Group pomieści uczniów z klas od czwartej do ósmej.

Ten rozdział dopełnić ma opowieść o budowaniu wartości w zakresie kształcenia dzieci, ale i tworzeniu miejsca, które koncentrować będzie lokalną społeczność Wadowic i sąsiednich miasteczek – zaznacza Przemo Łukasik.

Co ważne, Campus Bemke nie będzie grodzoną przestrzenią. Kompleks ma być otwarty na mieszkańców pobliskich miejscowości, którzy będą mogli uczestniczyć w organizowanych tam wydarzeniach.


Sięgamy tu do tradycji prostych, wiejskich chat, poukładanych w przestrzenną kompozycję, a także archetypu domu, który definiują bliskość i poczucie wspólnoty. Do tradycji odwołuje się też materiał budulcowy – kształtka ceramiczna. Wydzieliliśmy strefy nauki, pracy w laboratoriach, odpoczynku i komunikacji, po czym zespoliliśmy je przestrzennie płaszczyzną kameralnego dziedzińca ze schodami. Szkolne podwórko niczym koc łączy pozornie rozrzucona budynki budynki – tłumaczy Przemo Łukasik.

Przemyślana i nowoczesna architektura mają sprawić, że uczniowie będą świadomiej podchodzić do tego, co ich otacza. Nowoczesna forma ma pobudzać ich wyobraźnię i zachęcać do podejmowania kreatywnych działań. Przykładem jest tu brak ogrodzenia. Zamiast płotu posadzona zostanie roślinność, która delikatnie zaznaczy granice działki.

To proste założenie, odbiegające jednak od standardowego pojęcia o budynku szkoły w Polsce. Cieszę się z zaufanie, jakim obdarza nas Fundacja Bemke – podkreśla Przemo Łukasik.

Z nowej szkoły pierwsi uczniowie będą korzystać już od września 2024 r.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Edukacja | Szkoła | Minimalizm | Medusa Group | whiteMAD na Instagramie