makieta z klocków LEGO

Wręczenie Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Niezwykła makieta z klocków LEGO.

W setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej (2 lipca) w Krakowie otwarto park imienia słynnej noblistki. Tuż obok, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na odwiedzających czeka także niezwykła niespodzianka przygotowana przez Grupę LEGO – zbudowana z ponad 21 tys. elementów makieta z klocków LEGO odwzorowująca galę wręczenia Nagrody Nobla sprzed 27 lat.

Jak opisuje Grupa LEGO, konstrukcja powstała w ścisłej tajemnicy. Przedstawia ona scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy poetka odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa wyróżnienie „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Nauka poprzez zabawę

“Konstrukcja jest także pierwszym punktem na mapie wystawy poświęconej poetce, która pojawi się w MOS jesienią, dając dzieciom i dorosłym pretekst do zagłębienia się w historię i twórczość Szymborskiej” – informują organizatorzy inicjatywy. Jak dodają budowanie z klocków LEGO, podobnie jak poezja, pomaga rozwijać kreatywność oraz abstrakcyjne i niezależne myślenie.

“Obie te formy są ponadczasowe i znane wszystkim pokoleniom. Dlatego w Grupie LEGO staramy się korzystać z takich okazji jak setna rocznica urodzin polskiej noblistki, by tworzyć ciekawe, przystępne doświadczenia dla dzieci i dorosłych oraz umożliwiać bliższe poznanie tak wyjątkowych postaci jak Wisława Szymborska. Wierzymy, że nauka przez zabawę przybliży młodszym odbiorcom uniwersalną i pełną humoru twórczość poetki” – mówi Maciej Seliński, General Manager LEGO na region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.


Pół roku prac pod okiem certyfikowanego budowniczego

Za projekt i budowę makiety odpowiadał certyfikowany budowniczy LEGO Mateusz Kustra. Cały proces – od pierwszego pomysłu do złączenia ostatnich klocków – zajął jego zespołowi blisko pół roku. Doświadczony ekspert podkreśla jednak, że zbudowanie tej makiety było dla niego ciekawym i osobistym doświadczeniem.

“Jako młody krakus wraz z rodzicami spotkałem na ulicy panią Szymborską. Było to dla mnie wielkie przeżycie i do dziś tkwi w mojej pamięci. Wtedy nawet nie wyobrażałem sobie, że moją pracą oddam kiedyś hołd jednej z największych Polek” – opowiada Mateusz Kustra. Wsparciem w pracach nad projektem makiety dzielił się też prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Wieloletni sekretarz poetki podzielił się fotografiami i anegdotami związanymi z galą wręczenia Nagrody Nobla, które okazały się pomocne w stworzeniu dzieła z klocków.

Jak podkreśla Rusinek, Wisława Szymborska nie znosiła patosu, nie tylko w poezji, ale i w życiu prywatnym. Sama ceremonia wręczenia Nagrody Nobla w sztokholmskiej filharmonii siłą rzeczy była jednak wydarzeniem patetycznym, ale też wzruszającym.

“Składały się na nie celebra, wyuczone kroki i gesty (które zresztą Szymborska z wdziękiem pomyliła), szyk, elegancja, wzniosłość, powaga monarchii, co dobrze widać na zdjęciach. Co zrobić, żeby przypomnieć tę scenę, ale rozbroić jej patos? Oczywiście odtworzyć ją z klocków LEGO! Klocków, które są jedną z najmądrzejszych i najsympatyczniejszych, a zarazem nieinfantylnych zabawek, jakie kiedykolwiek wymyślono” – mówi Michał Konstrukcja waży aż 30 kilogramów

Mierząca 113 cm szerokości i ważąca blisko 30 kg makieta zawiera ponad 380 minifigurek. Mateusz Kustra ukrył w niej także kilka niespodzianek, które czekają na odkrycie przez zwiedzających. Wśród nich można wymienić: kota z wiersza “Kot w pustym mieszkaniu” oraz psa z wiersza “Możliwości”. “Jeden z gości trzyma w ręku cebulę nawiązującą do wiersza Cebula, inny zaś posiada mapę w nawiązaniu do utworu “Mapa”. Oprócz tych ciekawostek makieta uwzględnia też minifigurki szwedzkiej rodziny królewskiej, znanych naukowców i pisarzy, a także pełen skład orkiestry na balkonie” – opisuje Grupa LEGO, która już wcześniej w kreatywny sposób składa hołd polskiej noblistce.

W lutym w trakcie konferencji Fundacji Wisławy Szymborskiej, na której przedstawiono plan obchodów setnych urodzin poetki, zaprezentowano jej portret o wymiarach 40×40 cm zbudowany z okrągłych płytek. Obraz z klocków wykonany przez Łukasza Góreckiego odwzorowuje zdjęcie wykonane przez sekretarza Szymborskiej Michała Rusinka w Irlandii. Wiosną na profilach społecznościowych marki LEGO oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej pojawiły się natomiast zdjęcia przedstawiające scenkę z minifigurką poetki na tle biblioteczki, w interpretacji Łukasza Więcka. Ta symboliczna konstrukcja powstała specjalnie z okazji Światowego Dnia Poezji, który wypada 21 marca.

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: materiały prasowe Grupy LEGO

Zobacz również: Ciekawostki | LEGO | Plastik  | Wydarzenia

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły